Czym jest wolontariat pracowniczy?
Wolontariat pracowniczy to inicjatywa, w której pracownicy-wolontariusze firmy aktywnie angażują się w działania charytatywne lub społeczne. Efekty ich współpracy przekładają się na zwiększenie impaktu działań społecznych firmy.
Wolontariat pracowniczy – gotowe rozwiązanie Szlachetnej Paczki
Szlachetna Paczka przygotowała autorski model wolontariatu pracowniczego, który można efektywnie i łatwo wdrożyć w firmie. Proponowany wolontariat pracowniczy integruje zespół wokół wspólnego celu, zwiększa zaangażowanie i pomaga odkryć nowe talenty w grupie.
Dobre praktyki związane z realizacją programu wolontariat pracowniczy ze Szlachetną Paczką prezentuje Bank BNP Paribas. To największa tego typu współpraca w historii Szlachetnej Paczki.
Bank BNP Paribas od 2018 roku jest partnerem strategicznym Szlachetnej Paczki i liderem wolontariatu pracowniczego w Paczce. W ramach tej współpracy zainspirował tysiące swoich pracowników do działań wolontaryjnych. Na początku było to oddolne działanie społeczne pracowników, wolontariat pracowniczy jednorazowy. Jednak bank poszedł za głosem pracowników i zdecydował o organizacji programu wolontariat pracowniczy w skali całej firmy.
„Wolontariat pracowniczy w ramach Szlachetnej Paczki, to była inicjatywa pracowników, którzy angażowali się prywatnie w ten projekt, ale chcieli, żebyśmy zrobili to na większą skalę. Chcieli zaangażować swoich kolegów i koleżanki z pracy, żebyśmy razem zrobili coś dobrego. Oczywiście z roku na rok tych wolontariuszy jest coraz więcej. W zeszłym roku było to prawie 3 tysiące zaangażowanych osób” – mówi Maria Gawlikowska, ekspertka ds. projektów społecznych Fundacji BNP Paribas.Wolontariat pracowniczy ze Szlachetną Paczką, to:
Skontaktuj się ze Szlachetną Paczką:
W odpowiedzi eksperci z programu społecznego poprowadzą twoją firmę przez cały proces. Zapewnią doradztwo i wsparcie na wszystkich etapach: od analizy potrzeb, przez dobór narzędzi komunikacyjnych, aż po podsumowanie i podziękowanie.
Wolontariat pracowniczy – przykłady Bank BNP Paribas
i Szlachetna Paczka
Dobre praktyki z wolontariatem pracowniczym prezentuje Bank BNP Paribas. Tak wygląda wolontariat pracowniczy w praktyce:
W inicjatywę angażują się pracownicy-wolontariusze niezależnie od zajmowanego stanowiska, podkreślając, że Paczka w banku to już świąteczna tradycja i razem realizują wolontariat zespołowy.
„Wejście w projekt ze Szlachetną Paczką okazało się bardzo proste. (…) Od Szlachetnej Paczki otrzymaliśmy wszelkie materiały komunikacyjne. Te materiały można było rozesłać bezpośrednio do pracowników, można było podwiesić w naszym wewnętrznym Intranecie” – Martyna Lipka, regionalna menadżerka sprzedaży B2C, Bank BNP Paribas.
Co daje wolontariat pracowniczy?
Jakie są cele wolontariatu pracowniczego? Przyjrzymy się bliżej korzyściom płynącym z wdrażania programu wolontariatu pracowniczego Szlachetnej Paczki w Banku BNP Paribas:
Wolontariat pracowniczy a CSR – to też forma społecznej odpowiedzialności biznesu, która buduje wizerunek wewnątrz firmy.
Realizacja wolontariatu pracowniczego ze Szlachetną Paczką
Głównym celem Szlachetnej Paczki jest materialne i mentalne wsparcie rodzin i osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Jeśli firma zdecyduje się na wolontariat pracowniczy z Paczką, to jej pracownicy-wolontariusze pomogą w realizacji tego celu. Wybierają rodziny z Bazy Szlachetnej Paczki, a następnie organizują dla nich paczki.
Andrzej Ząbek, członek zarządu Fundacji BNP Paribas zauważa, że pracownicy chcą angażować się w wolontariat i tłumaczy, co połączyło bank z Paczką:
„Jesteśmy instytucją, która cele społeczne ma wysoko w swojej hierarchii. Widzimy wśród naszych pracowników bardzo duże zaangażowanie, potrzebę pomagania innym. Stowarzyszenie WIOSNA ze swoim doświadczeniem pomaga nam i naszym pracownikom dotrzeć do ludzi, którzy są w potrzebie” – Andrzej Ząbek, członek zarządu Fundacji BNP Paribas.
Jak umożliwić pracownikowi wykonanie wolontariatu? – wolontariat pracowniczy przykłady
Wsparcie pracodawcy i jego elastyczności wobec pracowników są niezbędne, żeby idea wolontariatu pracowniczego mogła się urzeczywistnić. Firmy mogą oferować różne formy wolontariatu pracowniczego, czy też rodzaje wolontariatu pracowniczego: wolontariat pracowniczy jednorazowy lub akcje związane z dłuższymi projektami. Kluczowe jest zapewnienie wsparcia organizacyjnego oraz motywacyjnego, aby pracownicy czuli się zachęceni i docenieni za swój wkład. Bardzo często okazuje się, że pracownicy chcą angażować się w wolontariat. Aby było to możliwe, Bank BNP Paribas wprowadził udogodnienie:
“W Banku BNP Paribas jest możliwość wzięcia dwóch dni wolontariatu, a konkretnie 16 godzin na dowolną inicjatywę. Zawsze chciałam wziąć udział w Szlachetnej Paczce, ale nie wiedziałam, jak się do tego zabrać. Często chcielibyśmy podjąć jakąkolwiek inicjatywę wolontariacką, ale przez nadmiar pracy i obowiązków. Nie mamy na to czasu. W dobie ciągłego pędu, w jakim żyjemy możliwość poświęcenia kilku godzin w ciągu dnia pracy, sprzyja akcjom wolontariackim i za to jesteśmy niezmiernie wdzięczni” – Justyna Król, starsza specjalistka ds. zarządu w Banku BNP Paribas.
Izabela Pabian, menadżerka ds. segmentu bankowości biznesowej w Banku BNP Paribas opowiada, jak wygląda podział obowiązków w praktyce oraz wolontariat kompetencyjny, podczas którego pracownicy dzielą się swoim czasem, ale też wiedzą:
„W Banku BNP Paribas możemy działać na 2 sposoby: jako lider wybierający rodzinę i organizujący w pełni pracę zespołową. Druga grupa są to wolontariusze, którzy mają przypisane poszczególne role: jedni mogą pakować drudzy, mogą kupować sprzęt AGD. Jeszcze inne osoby mogą organizować zbiórkę. Grupy są różne od kilkuosobowych, po kilkunastu-, a nawet kilkudziesięcioosobowe. Zwieńczeniem akcji jest wspólne pakowanie. (…) Możemy angażować dzieci, przyjaciół, darczyńców, inne osoby z rodziny. Dla nas moment pakowania jest świetną okazją do tego, żeby się spotkać, zintegrować, porozmawiać i cieszyć tym, że możemy wspólnie pomagać innym osobom”.
Szlachetna Paczka z powodzeniem może być przestrzenią dla działania wolontariatu pracowniczego. Paczka to rozpoznawalna marka, ciesząca się sympatią i zaufaniem Polaków, która daje szansę na to, żeby wolontariat pracowniczy w Polsce się rozwijał. („Organizacja Szlachetna Paczka zdecydowanie budzi sympatię wśród Polaków, co potwierdza czterech na pięciu badanych (83%)” – badanie KANTAR z marca 2022 r.). Dlatego realizacja wolontariatu pracowniczego, z tym programem społecznym ma szansę dużego odzewu wśród pracowników. To jest doskonały pomysł na wolontariat pracowniczy.
Skalę wolontariatu pracowniczego można dostosować do swoich możliwości. Pierwszy rok traktując jako testowy, pozwalający zorientować się, jaki potencjał pomocowy drzemie w pracownikach.
„Jeżeli jakieś firmy mają obawy, czy wprowadzić wolontariat pracowniczy w swojej firmie, jestem tutaj, żeby powiedzieć, że nie mają się czego obawiać, ponieważ sam proces jest dosyć prosty. Jest to proste, jest to wspaniałe, ponieważ łączy pracowników. No i mogę zachęcić wszystkich do tego, żeby taki wolontariat u siebie wprowadzali” – Maria Gawlikowska, ekspertka ds. projektów społecznych Fundacji BNP Paribas.
Poprzez ten rodzaj współpracy z biznesem Szlachetna Paczka jako organizacja pożytku publicznego pozyskuje środki na rozwój misji.
Wolontariat pracowniczy w firmie to znacznie więcej niż tylko altruistyczne działania. To strategia, która przynosi korzyści zarówno pracownikom, jak i samej firmie.
Jeśli zdecydujesz się na wolontariat pracowniczy
ze Szlachetną Paczką
Przed twoją firmą kilka krótkich etapów, przez które przeprowadzą cię eksperci ze Szlachetnej Paczki:
Co dobrego u Ciebie w firmie?
Opowiedz nam o tym, a my powiemy Ci, jak razem możemy zmieniać świat na dobre. Napisz do Szlachetnej Paczki i dowiedz się więcej o wolontariacie pracowniczym: