Wolontariusz Szlachetnej Paczki – dowiedz się więcej o roli
Wolontariusz – szansa i nadzieja dla najbardziej potrzebujących
W jaki sposób Szlachetna Paczka dociera z pomocą do najbardziej potrzebujących w całej Polsce? Kto weryfikuje jaka forma wsparcia, będzie najlepsza dla Rodzin, do których docieramy? To zasługa ok. kilkunastu tysięcy Wolontariuszy, którzy działają lokalnie w ponad 600 rejonach w całej Polsce. Bez ich zaangażowania realizacja misji Paczki nie byłaby możliwa. Jeśli więc chcesz, żeby żyjący w ubóstwie, samotności i często zapomnieniu w Twojej okolicy otrzymali wsparcie – dołącz do nas i pomagaj ze Szlachetną Paczką.
Również teraz – wciąż potrzebujemy tysięcy Wolontariuszy, żeby Szlachetna Paczka mogła się odbyć w tym roku.
Zostań Wolontariuszem Szlachetnej Paczki i pomagaj Rodzinom w potrzebie.
Kim jest Wolontariusz Szlachetnej Paczki
Wolontariusz Szlachetnej Paczki to osoba, która ma chęć do działania, nie jest obojętna na los słabszych. Poświęca swój czas i w swojej okolicy uczestniczy w organizacji pomocy dla najbardziej potrzebujących. Działa w kilku-kilkunastuosobowym zespole, którym zarządza Lider Zespołu Wolontariuszy. Kiedy działa, ma możliwość konsultowania swoich wątpliwości z Liderem, swoim przełożonym. Pozostaje z nim w bieżącym kontakcie i na każdym etapie może liczyć na wsparcie.
Jakie są zadania Wolontariusza Szlachetnej Paczki
Działania w Szlachetnej Paczce są podzielone na konkretne etapy i zadania. Wolontariusz do swojej roli jest przygotowywany przez wdrożenia i materiały e-learningowe. Większość zadań wykonywać może w towarzystwie innych Wolontariuszy. Podziałem zadań w zespole zajmuje się Lider, który prowadzi każdy rejon Szlachetnej Paczki.
Czym zajmuje się Wolontariusz Szlachetnej Paczki
• Dociera do Rodzin w potrzebie, w lokalnej społeczności, które wskaże mu jego przełożony – Lider. Z każdą wybraną Rodziną spotyka się kilka razy w ciągu edycji Szlachetnej Paczki. Poznaje Rodzinę, podejmuje decyzję o włączeniu rodziny do Paczki, wybiera najlepszą formę pomocy (materialna i/lub specjalistyczna), pomaga nazwać i rozwijać jej mocne strony. Towarzyszy jej w ten sposób w drodze do usamodzielnienia się.
• Wskazuje, które Rodziny otrzymają pomoc w ramach Szlachetnej Paczki, opisuje ich historie i potrzeby. Po pierwszych spotkaniach wprowadza dane do systemu i na ich podstawie tworzy opis Rodziny oraz listę potrzeb. Dzięki temu po otwarciu bazy Darczyńcy mogą wybrać w systemie konkretną Rodzinę i przygotować dla niej paczkę z indywidualną pomocą.
• Daje Rodzinom impuls do zmiany: postawa Wolontariusza, jego zainteresowanie, poświęcony czas i uważność na potrzeby Rodzin są nieraz ważniejsze niż materialna pomoc.
•Wolontariuszka / Wolontariusz kontaktuje się z Darczyńcą, po tym jak ten wybierze „jego” Rodzinę, wspiera go w przygotowaniu paczki: wyjaśnia, co jest Rodzinie potrzebne, ustala termin, w którym spotkają się na przekazanie paczki w magazynie podczas Weekendu Cudów (ok. połowy grudnia).
• Buduje sieć wartościowych kontaktów – to nie tylko relacje na lata z innymi Wolontariuszami a więc nieszablonowymi ludźmi, którym nie jest wszystko jedno, ale i z przedstawicelami społeczności w swojej okolicy i Rodzinami, dla których stają się kimś wyjątkowym.
Czym dokładnie zajmują się Wolontariusze i Wolontariuszki Szlachetnej Paczki?
Zapewniają pomoc, której potrzebują Rodziny – etap 1.
Wolontariuszu, Wolontariuszko, Twoje zadania:
- wykonujesz e-learning, który przygotuje Cię do pracy z Rodziną, a następnie bierzesz udział w stacjonarnym wdrożeniu;
- pozyskujesz zgłoszenia Rodzin w trudnej sytuacji;
- odwiedzasz Rodziny wraz z drugim Wolontariuszem lub Wolontariuszką;
- podejmujesz decyzję o udzieleniu Rodzinie odpowiedniej pomocy;
- wprowadzasz do systemu informacje o Rodzinie oraz jej potrzebach;
- przygotowujesz opis Rodziny, który będą mogli przeczytać Darczyńcy;
- współpracujesz ze Specjalistą_ką ds. Opisów – doświadczoną osobą, która sprawdza opis Rodziny, zanim zostanie opublikowany na stronie Szlachetnej Paczki.
Zostań Wolontariuszem Szlachetnej Paczki i pomagaj Rodzinom w potrzebie.
Zapewniają dokładnie to, czego potrzebują Rodziny – etap 2.
Wolontariuszu_ko, Twoje zadania na kolejnym etapie:
- pomagasz szukać lokalnych Darczyńców;
- monitorujesz w systemie czy Rodzina została wybrana przez Darczyńcę, a kiedy to się stanie, kontaktujesz się z Darczyńcą/Darczyńcami;
- wspierasz Darczyńcę w procesie przygotowania paczki – pozostajesz w kontakcie, odpowiadasz na pytania, dostarczasz informacji (np. o rozmiarze ubrań);
- umawiasz się z Darczyńcą na odbiór paczek w Magazynie podczas Weekendu Cudów.
Dostarczają Paczki Rodzinom i podziękowania Darczyńcom za ich wsparcie – etap 3.
Twoje zadania na 3. etapie:
- realizujesz zadania związane z organizacją magazynu na Weekendu Cudów;
- jesteś w magazynie w Weekend Cudów;
- obsługujesz Darczyńców (odbierasz paczki, rozmawiasz, poświadczasz odbiór, wręczasz dyplomy i dziękujesz za wsparcie);
- dostarczasz paczki do Rodzin i jesteś obecny_a podczas ich rozpakowywania;
- zbierasz wszystkie niezbędne podpisy i dokumenty oraz przekazujesz je do archiwizacji;
- uzupełniasz w systemie relację z wręczenia paczki Rodzinie.
Świętują sukcesy i podsumowują pracę – etap 4.
Zadania:
- wypełniasz ewaluację,
- świętujesz! – uczestniczysz w spotkaniu podsumowującym z całym Regionem.
Czego nauczysz się jako Wolontariusz?
W Szlachetnej Paczce Wolontariusze rozwijają różne kompetencje. Uczą się organizacji czasu, pracy w zespole, zarządzania ludźmi, pracy projektowej. Wolontariusze nabywają również umiejętności interpersonalne i komunikacyjne.
Dla Wolontariuszy mamy przygotowaną ofertę szkoleń z zakresu zarządzania, komunikacji i innych dziedzin – każda Wolontariuszka / Wolontariusz będzie mógł z nich skorzystać.
To okazja zdobycia doświadczenia, które przyda się również w życiu zawodowym. Dla wielu Wolontariuszy to pierwsze doświadczenie wpisywane do CV.
Wolontariat w życiu zawodowym – dowiedz się więcej i zaplanuj swój sukces.
Tylko w 2022 roku dzięki pracy Wolontariuszy pomoc w ramach Szlachetnej dotarła do niemal 15,5 tys. Rodzin. To ważne i realne zaangażowanie.
Jak zostać Wolontariuszem Szlachetnej Paczki
Jak wygląda proces rekrutacji Wolontariuszy Szlachetnej Paczki?
Przede wszystkim potrzebujemy Twojego zgłoszenia i zgody na kontakt – możesz go dokonać tutaj: Zgłaszam się na Wolontariusza Szlachetnej Paczki >
W ciągu 3 dni od wysłania zgłoszenia, odezwie się do Ciebie Lider Twojego rejonu. Odbędziesz spotkanie online, warsztat wdrożeniowy i e-learning, z których dowiesz się, jak być skutecznym Wolontariuszem w Paczce. Dopiero na tym etapie podejmiesz świadomą decyzję czy rola Wolontariusza w Szlachetnej Paczce jest odpowiednia dla Ciebie i podpiszesz umowę o wolontariat.
Żeby zostać Wolontariuszem musisz mieć ukończone 16 lat. Jeżeli masz mniej niż 18 lat a Twój opiekun/rodzic wyrazi pisemną zgodę na Twój udział w wolontariacie, będziesz towarzyszyć Wolontariuszce / Wolontariuszowi w spotkaniach z Rodzinami i pomagać Liderce / Liderowi w budowaniu rejonu. Jeżeli natomiast ukończyłeś 18. rok życia, będziesz pełnoprawną Wolontariuszką / Wolontariuszem i opiekunem naszych paczkowych rodzin.
Zostań Wolontariuszem Szlachetnej Paczki i pomagaj Rodzinom w potrzebie.
Nie zastanawiaj się, po prostu do nas dołącz – tysiące rodzin czekają na swoich Wolontariuszy i pomoc. Zostań Wolontariuszem Szlachetnej Paczki w w Twojej okolicy!
Zgłaszam się na Wolontariusza Szlachetnej Paczki >
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukałeś albo potrzebujesz naszej pomocy – napisz do nas: [email protected]
Poznaj opinie o Wolontariacie w Szlachetnej Paczce >