Wolontariat dla seniorów w Szlachetnej Paczce
„nie ważne, ile masz lat ważne, co masz w sercu. W każdym wieku możesz dać trochę siebie innym”
Nigdy nie jest za późno na miłość… do wolontariatu. A żeby to poczuć, trzeba spróbować. Słowa te potwierdza wnuczek jednego z Wolontariuszy Paczki: „Nigdy nie jest za późno, by zostać Wolontariuszem Szlachetnej Paczki. Świadczy o tym fakt, że w 2015 rok zachęciłem swojego dziadka do zaangażowania się w Paczkę i został Wolontariuszem w swojej miejscowości, tym samym mocno zawyżając średnią wieku :-)”. W lipcu, jak co roku, rusza rekrutacja Wolontariuszy i Wolontariuszek do Szlachetnej Paczki. Dlatego warto dowiedzieć się, czym może być wolontariat dla seniorów w Szlachetnej Paczce.
Program społeczny działa w całym kraju. Wolontariusze i wolontariuszki, w swoich lokalnych społecznościach, docierają do Rodzin czekających na wsparcie – poznają ich historie i najważniejsze potrzeby oraz pośredniczą w przekazywaniu spersonalizowanego wsparcia od darczyńców. Około 20% Wolontariuszy i Wolontariuszek w Szlachetnej Paczce to osoby po 40. roku życia. Wśród tej grupy są także seniorzy m.in. Zbyszek, który był Wolontariuszem przez dwie edycje od 2018 r.
„(…) nie ważne, ile masz lat ważne, co masz w sercu. W każdym wieku możesz dać trochę siebie innym” – Wolontariuszka Magdalena, 48 lat.
Zostań Wolontariuszem Szlachetnej Paczki i pomagaj Rodzinom w potrzebie.
W programie społecznym Szlachetna Paczka – dzięki Wolontariuszom i Wolontariuszkom – wsparcie otrzymują m.in.:
- samodzielni rodzice,
- seniorzy,
- osoby dotknięte chorobą czy niepełnosprawnością.
Co robi Wolontariusz, Wolontariuszka w Szlachetnej Paczce?
- Odwiedzasz rodziny i osoby samotne żyjące w biedzie, w trudnej, niezawinionej sytuacji. Rozmawiasz z nimi, poznajesz ich historie i opisujesz je. Następnie wskazujesz Rodziny, które otrzymają pomoc w ramach Szlachetnej Paczki.
- Pomagasz efektywnie łączyć osoby, które w innych okolicznościach nigdy by się nie spotkały. Pomagasz Darczyńcom i Darczyńczyniom przygotować wsparcie adekwatne do potrzeb konkretnej Rodziny w potrzebie.
Wolontariat seniorów w Szlachetnej Paczce
Wolontariusze i Wolontariuszki Szlachetnej Paczki są w różnym wieku, mają rozmaite pasje, doświadczenia, dzielą ich setki kilometrów, ale łączy ich równie dużo: radość pomagania i motywacje. Najczęściej wskazywanymi motywacjami, które popychają ich do robienia dobrych rzeczy, to, jak sami mówią:
- pomaganie sprawia mi radość i przyjemność,
- chcę coś zrobić, żeby świat był choć trochę lepszy,
- uważam, że innym trzeba pomagać.
Wolontariat seniorów dla seniorów
Co roku ponad 10% Rodzin, włączonych do Szlachetnej Paczki, to osoby po 65. roku życia.
Starość często wiąże się z samotnością. Część seniorów potrzebuje wsparcia w nawiązywaniu nowych znajomości, ponieważ ich krąg towarzyski stopniowo się kurczy. Starsze osoby mają coraz większe trudności z poruszaniem się, co ogranicza ich możliwość odwiedzania innych. Są też osoby w podeszłym wieku, które potrzebują pomocy w codziennych czynnościach, takich jak robienie zakupów, wyprowadzanie psa czy sprzątanie.
Wolontariusze, Wolontariuszki Szlachetnej Paczki, również Ci najstarsi, niosą seniorom coś więcej niż tylko pomoc materialną, niosą uwagę i empatię. Takie spotkania to sygnał dla seniorów w potrzebie, że są dla kogoś ważni. Samotność nie dotyka jednak jedynie seniorów.
Wolontariat seniorów – remedium na samotność osób w potrzebie
Szlachetna Paczka to nie tylko pomoc materialna – to zmiany, które zachodzą w ludzkim wnętrzu. Część osób włączonych do programu zmaga się z samotnością – aż 36% ankietowanych* stwierdziło, że udział w programie pomógł im także w walce z poczuciem osamotnienia.
– Pragnęłam zmiany i musiałam zrobić coś ze swoim życiem, a w tym wszystkim przestałam mieć poczucie ogromnego osamotnienia – tak udział w Szlachetnej Paczce podsumowuje pani Marta, która wcześniej, jak sama mówi, czuła się społecznie wykluczona.
Seniorzy – którzy chcą dzielić się tym, co dobre z innymi – mogą zaangażować się w wolontariat w Paczce i pomagać ludziom w potrzebie, nie tylko seniorom. Poczucie osamotnienia dotyka wiele osób w biedzie.
* Raport Szlachetnej Paczki – Efekt Paczki
Paczka działa w całej Polsce
Szlachetna Paczka zaprasza do udziału w programie Wolontariuszy i Wolontariuszki w każdym wieku i z każdego zakątka kraju. Jeśli interesuje Cię wolontariat dla seniorów – Poznań, wolontariat dla seniorów – Warszawa, wolontariat dla seniorów – Kraków, wolontariat dla seniorów – Łódź, wolontariat dla seniorów – Wrocław to dołącz do Paczki! Lipiec – wrzesień to odpowiedni czas na zgłoszenie! Cały proces jest prosty. Skontaktuj się z nami, poprowadzimy Cię przez niego.
Zostań Wolontariuszem Szlachetnej Paczki i pomagaj Rodzinom w potrzebie.