Wolontariat w Szlachetnej Paczce – opinie
Szukasz opinii na temat wolontariatu w Szlachetnej Paczce? Chcesz wiedzieć, jak wygląda organizacja zadań, na czym polega wdrożenie nowych Wolontariuszy, jak połączyć nowe obowiązki z pracą, szkołą czy studiami? W tym artykule znajdziesz opinie, porady i refleksje doświadczonych Wolontariuszy Paczki, które mogą być odpowiedzią na Twoje pytania.
Co roku w kolejne edycje Szlachetnej Paczki angażuje się ok. 10 tys. osób z całej Polski, którzy bezpłatnie oferują swój czas na rzecz najbardziej potrzebujących. W poniższym tekście zobaczysz Paczkę oczami Wolontariuszy, czyli osób, które odwiedzają bezpośrednio paczkowe rodziny oraz Liderów-Wolontariuszy zarządzających programem w określonych rejonach.
Zostań Wolontariuszem Szlachetnej Paczki i pomagaj Rodzinom w potrzebie.
Kogo możesz spotkać wśród Wolontariuszy?
Szlachetna Paczka ma twarz kobiety. Nie tylko wśród Beneficjentów, ale również wśród Wolontariuszy większość stanowią panie. Panowie czytający ten tekst, mogą to jednak teraz zmienić.
Oni wszyscy łączą wolontariat z pracą, a także studiami i szkołą, jak również z byciem emerytem.
W Paczce poznasz studentów i licealistów:
„Do wolontariatu w Szlachetnej Paczce dołączyłam, będąc jeszcze niepełnoletnia, w liceum. (…) Całe szczęście Paczka przewiduje takie sytuacje, proponując rolę tzw. Wolontariusza towarzyszącego. Jest on pomocnikiem Wolontariusza głównego, z którym wybiera się do Rodzin. Wcześniej szukałam różnych form pomocy, w których mogłabym dać trochę swojego wolnego czasu i pomóc w sposób bezpośredni, natomiast ze względu na wiek było to często ograniczone” – dzieli się swoim doświadczeniem Teresa Wolontariuszka.
… jak również wieloletnich Wolontariuszy (zawsze chętnych do dzielenia się swoim doświadczeniem z początkującymi), którzy doskonale łączą życie rodzinne i zawodowe z rolą Wolontariusza:
„Na pewno łatwiej jest poświęcać się pracy wolontariackiej, gdy człowiek jest sam. Kiedy przypominamy sobie pozytywistycznych bohaterów z naszych szkolnych lektur, to widzimy samodzielne kobiety i mężczyzn, którzy dla swojej pracy u podstaw poświęcali miłość i prywatę. Można jednak działać mając dzieci, mężów, prace, psy i koty, bo ja mając to wszystko, nadal działam i nie zamierzam przestawać” – opisuje 45-letnia Sylwia Wolontariuszka z 8-letnim stażem, która przed Paczką działała w wolontariacie dla Haiti w Bostonie, dla PAH w Kosowie, a także dla OBWE.
Działając w Paczce, poznasz osoby, które wcześniej same otrzymały pomoc w ramach tego programu:
„Chciałabym wszystkim serdecznie podziękować. Jestem nie tylko Wolontariuszką, ale i Rodziną, która skorzystała z pomocy Szlachetnej Paczki. Doznałam nowych emocji i doświadczeń nie tylko, ze strony pomagającego, ale i tego, któremu pomagamy. To wiele dla mnie znaczy”.
„Byłam po tej stronie, po której obecnie znajdują się Rodziny wspierane przeze mnie. Od tamtej pory czułam, że przyjdzie taki moment w moim życiu, kiedy będę mogła się odwdzięczyć” – Grażyna, 56 lat, Wolontariuszka z 4-letnim stażem.
oraz osoby na emeryturze:
„Jestem Wolontariuszem w Szlachetnej Paczce od zeszłej edycji i znalazłem się w kręgu cudownych ludzi” – z radością informuje 80-letni Zbyszek.
Dołącz do Wolontariuszy Szlachetnej Paczki:
Kim są Wolontariusze?
Paczkowi Wolontariusze są tacy sami, jak większość z nas, czytających ten tekst. W wolnym czasie lubią spotykać się z rodziną i przyjaciółmi, czytać książki, uprawiać sport, a także rozwijać się w różnych obszarach życia. I w tym natłoku zajęć znajdują również miejsce, żeby pomóc potrzebującym. W ich życiu zaczęła sprawdzać się zasada: im więcej masz zadań, tym więcej czasu:
„(…) wolontariat pomógł mi odkryć moje prawdziwe 100%. To co dawniej zajmowało mi kilka dni i niejednokrotnie było odwlekane, dziś organizuję z dużym przemyśleniem i znacznie szybciej. Jestem na pewno bardziej zorganizowany” – to opinia o wolontariacie w Szlachetnej Paczce od Dariusza, 36 lat.
„Jedyne, co poświęcacie, dołączając do Paczki, to swój czas, a tym Rodzinom często ratujecie życie. Kochani warto pomagać, karma wraca, a wolontariat pozwoli Wam poznać samego siebie” – pisze 22-letnia Angelika, od 5 lat Wolontariuszka.
Wbrew powszechnej opinii sporą grupę, obok 20-latków, stanowią osoby od 30. roku życia w górę. Szlachetna Paczka wolontariat – opinie doświadczonych Wolontariuszy:
„(…) nie ważne, ile masz lat ważne, co masz w sercu. W każdym wieku możesz dać trochę siebie innym” – Wolontariuszka Magdalena, 48 lat.
„Nigdy nie jest za późno by zostać Wolontariuszem Szlachetnej Paczki. Świadczy o tym fakt, że w 2015 rok zachęciłem swojego dziadka do zaangażowania się w Paczkę i został Wolontariuszem w swojej miejscowości, tym samym mocno zawyżając średnią wieku :-)” – napisał Marcin, od 4 lat Wolontariusz.
Dlaczego warto zostać Wolontariuszem Szlachetnej Paczki?
Oddajemy głos tym, którzy wiedzą najlepiej! Poznaj opinie osób zaangażowanych w wolontariat.
W wolontariacie Szlachetnej Paczki doświadczysz idei „Mądrej Pomocy” w praktyce:
„(…) ponieważ Szlachetna Paczka kieruje się ideą „Mądrej Pomocy”, a ta jest ogromnie istotna. To pomaganie nie jest zwykłe, czy nawet przeciętne. Jest wyjątkowe. Poznajesz Rodzinę i masz realny wpływ na życie ludzi w potrzebie. Będąc w wolontariacie, czerpiesz mnóstwo satysfakcji ze swoich działań i poznajesz wartościowych ludzi” – Dariusz, 36 lat.
„Chcę, aby idea Mądrej Pomocy była nie tylko sloganem, a gościła w naszych sercach na co dzień. Dzięki obecnej edycji odkryłam, że dzięki determinacji nawet kilkoro osób może zdziałać cuda” – napisał inny Wolontariusz.
Zdobędziesz nowe doświadczenia, umiejętności i zrozumiesz więcej:
„Aby zdobyć nowe doświadczenia, nauczyć się czegoś nowego o sobie i o świecie, poznać ciekawe osoby” – Klaudia, 22 lata.
„By poznać prawdziwe życie, zobaczyć, że biały ma różne odcienie. Nauczyć się nie oceniać po opakowaniu. Po to by nauczyć się pokory, empatii i człowieczeństwa” – wyjawia Magdalena Wolontariuszka, 48 lat.
„Myślę, że warto zostać Wolontariuszem Paczki lub Akademii z jednego ważnego powodu. To wyzwanie jest bardzo trudne. Na każdym etapie działań stajemy przed zadaniem, które wymaga poświęcenia, odwagi i uwagi na drugiego człowieka, a takie właśnie sytuacje bardzo rozwijają. Tylko wyzwania, które podejmiemy i wykonamy odciskają stały ślad w naszym życiu i sprawiają, że nabywamy nowe umiejętności. Gdyby nie wymagały od nas wysiłku, byłoby to bez sensu. Dodatkowo pomagamy ludziom w potrzebie, więc nie ma lepszego sposobu na lepszy świat” – opisuje Anna, od 6 lat Wolontariuszka.
„Musisz przekonać się sam. Spróbować, przełamać się i zobaczyć na własnej skórze. Zobaczysz to, czego do tej pory nie doświadczyłeś prawdopodobnie. Spojrzysz inaczej na innych, ale i na swoje życie. I stanie się ono lepsze. A dobrych emocji nie będzie końca. Przekonaj się! ❤️ – opisuje Wolontariuszka Marysia.
Poznasz nowych, ciekawych ludzi:
„Wolontariat w Paczce to przede wszystkim relacje z ludźmi, piękne przyjaźnie, które dają siłę, by dalej działać. Paczka to inspiracje – znów ludźmi, którzy robią tyle niesamowitych rzeczy, że aż tobie więcej się chce. Paczka otwiera oczy, na to jak wygląda współczesny świat. I daje możliwość realnej zmiany życia innych ludzi. Ludzi, którzy są tacy sami jak my, tylko w ich życiu, w którymś momencie coś poszło nie tak. W wolontariacie uczysz się, że człowiek człowiekowi jest bratem, a niczego piękniejszego nie można się nauczyć” – opisuje Sylwia, 45 lat.
Wedle opinii naszych Wolontariuszy w Szlachetnej Paczce możesz dzielić się tym, co masz w sobie:
„Z jednej strony staję się częścią większej całości. W szczytnym celu mogę wykorzystać swoje zasoby olbrzymiego entuzjazmu, którego całe życie mi nie brakowało i tchnąć życie, nadzieję i energię w innych, którym tego z różnych powodów brakuje. Moje życie było i jest wspaniałe, choć teraz muszę sobie radzić bez mojej ukochanej Bożenki, ale ja nadal żyję, to dlaczego nie mam dzielić się tym, co dobre z innymi. Tak, ja dzięki temu, że pomagam czuję, jak wstępują we mnie nowe pokłady siły. To proste, jeśli innym dzieje się lepiej dzięki Tobie, to masz prawo się radować. I tak jest ze mną” – zdradza Zbyszek, 79-letni Wolontariusz.
Możesz też dostać nieoczekiwany prezent od losu:
„Nie dość, że pomogłem Rodzinom, to spotkałem miłość swojego życia. Będąc w parze z Wolontariuszką, spotkałem kobietę moich marzeń. Zyskałem o wiele więcej niż mogłem się spodziewać…” – dzieli się swoim szczęściem uczestnik jednej z edycji Paczki.
„Nawiązałam wiele wartościowych relacji, z których kilka przerodziło się w przyjaźń, a jedna w miłość. (…) Mój obecny mąż był Wolontariuszem w moim rejonie” – zdradza Anna, od 6 lat zaangażowana w Szlachetną Paczkę.
Dołącz do Wolontariuszy Szlachetnej Paczki:
Czego uczy Wolontariat w Szlachetnej Paczce? Poznaj opinie!
Szlachetna Paczka uczy tego, czego nie przeczytamy w książkach, ani w żadnych innych pismach, nie obejrzymy tego w żadnym filmie, ponieważ wolontariat to osobiste doświadczenie, doświadczenie życia w pełni. Zdobyta wiedza, jak się okazuje, jest przydatna również w pracy, domu czy na studiach – w życiu w ogóle.
Szlachetna Paczka wolontariat – opinie z pierwszej ręki:
„Wolontariat w Szlachetnej Paczce uczy mnie pokory, szacunku oraz odpowiedzialności za podejmowane działania i decyzje” – Dariusz, 36 lat.
„Dzięki pracy w wolontariacie doceniam bardziej moc sprawczą, którą ma każdy z nas, a często o tym zapominamy. Jeden człowiek swoim działaniem może zmienić cały świat drugiego człowieka. Dzięki niej uzmysławiamy sobie również, że świat nie jest czarno-biały i ilu ludzi, tyle problemów. Czasem zwykłą rozmową czy wiarą w tego drugiego człowieka możemy mieć wpływ na zmianę jego świata” – opinia o wolontariacie w Szlachetnej Paczce od Małgorzaty, 19 lat.
„Wolontariat uczy tego, że każdy człowiek jest inny, nigdy nie znamy czyjejś całej sytuacji i nie można nikogo oceniać po pozorach. Warto poświęcić czas, aby dowiedzieć się więcej o życiu osoby, która chce dzielić się z nami swoimi doświadczeniami. Paczka pokazała mi, jak cudownych ludzi można spotkać na swej drodze, ile osób niesie w sobie chęć pomocy i wsparcia innych w potrzebie – jest to coś, co zdecydowanie sprawia, że świat w moich oczach jest piękniejszy, niż zanim dołączyłam do Paczki” – opowiada Klaudia Wolontariuszka w Paczce od roku, 22 lata.
„Uczę się pokory, cierpliwości, nieoceniania nikogo, bo można bardzo się pomylić. Wolontariat uczy dawania siebie za darmo, pokazuje sens takiego zachowania” – napisała Magda, Wolontariuszka 48 lat.
„Ale wolontariat (…) to też słuchanie o ludzkich tragediach, patrzenie na łzy cierpienia i mnóstwo pytań, które musimy zadać, mimo że wiemy, jakie emocje one wywołają” – opowiada Angelika, 22 lata.
Paczka jak jedna wielka rodzina
W Szlachetnej Paczce działają wolontaryjnie całe rodziny z dziećmi, małżonkami, babciami i dziadkami. Jak wygląda wolontariat w Szlachetnej Paczce? Poznaj opinie:
„Z żoną od trzech lat wspólnie działamy w Szlachetnej Paczce. Od zeszłego roku dołączył do nas nieoficjalnie nasz 4-letni syn, który z wielkim zaangażowaniem pomaga w przygotowaniach magazynu do Weekendu Cudów” – opowiada Dariusz, 36 lat.
„(…) Kiedy w Weekend Cudów jechałem do Rodziny, zabrałem swoją wnuczkę Harcerkę, która jako Darczyńca w swoim szczepie zorganizowała zbiórkę różnych potrzebnych rzeczy dla innej Rodziny. Chciałem dzielić z nią swoją radość. Chyba byłem dumny również z siebie, że udało mi się zawalczyć o coś dla kogoś” – Zbyszek, 80-letni Wolontariusz.
Wdrożenie Wolontaruszy_ek do Szlachetnej Paczki
A teraz dzieli Cię tylko jeden krok od zostania Wolontariuszem lub Liderem w Szlachetnej Paczce. Wystarczy, że wypełnisz krótki formularz zgłoszeniowy. Każdy chętny przechodzi wdrożenie do swojej roli. Spotkania wdrożeniowe nowych Wolontariuszy odbywają się od końca sierpnia do połowy listopada. Jego celem jest zapoznanie się osobiste Wolontariuszy, a następnie wspólnie pogłębienie rozumienia roli Wolontariusza, „Mądrej Pomocy” oraz tego, czym jest Szlachetna Paczka poprzez dyskusje i ćwiczenia.
„(…) Praca zbiorowa pozwoliła na lepszą integrację grupy, dzięki temu poznałam inny sposób postrzegania tego samego zadania” – napisał jeden z uczestników.
Wdrożenie zaczyna się od wykonania e-learningu wstępnego. Następnie Lider zapisuje kandydata na jednodniowy warsztat wdrożeniowy. Wdrożenie Liderów trwa dwa dni. Kolejnym krokiem jest e-learning pt. „Przystanek Wdrożenie” oraz test. W następnych etapach Liderzy rejonów przysposabiają Wolontariuszy do zespołu oraz konkretnych zadań. Wolontariusze zyskują kolejne partie wiedzy dzięki e-learningom, odpowiadającym różnym etapom edycji, a także dzięki newsletterom i spotkaniom z zespołem. W przyszłości może to ulec zmianie i wdrożenia będą odbywać się hybrydowo.
Opinie uczestników wdrożenia do wolontariatu w Szlachetnej Paczce:
„Wdrożenie bardzo pomogło mi nie tylko w pracy wolontariusza, ale i w życiu zawodowym. Nie daję się już wykorzystywać i potrafię mądrze pomagać współpracownikom.”
„Dziękuję za możliwość uczestniczenia we wdrożeniu. Poznałam nie tylko twarde zasady Mądrej Pomocy, ale także przypadki nietypowe, z którymi spotykali się Wolontariusze i sposoby ich rozwiązań”.
„Wdrożenie nie opierało się tylko i wyłącznie na „suchej teorii”, lecz poparte było konkretnymi przykładami z „życia Wolontariusza (…)”.
Zostań Wolontariuszem Szlachetnej Paczki i pomagaj Rodzinom w potrzebie.
Wolontariat to nieustanny rozwój
Bycie Wolontariuszem Szlachetnej Paczki to nieustanny progres, również za sprawą dostępu do całorocznych szkoleń rozwojowych, bardzo zróżnicowanych tematycznie. Szkolenia odbywają się online i są podzielone na 2 typy: Szkolenia dla Liderów oraz dla Wolontariuszy. Każda osoba zaangażowana w Paczkę może z nich skorzystać. Ich celem jest zwiększenie kompetencji w różnych obszarach, które mogą być przydatne także w życiu prywatnym czy zawodowym
Na przestrzeni 2022/2023 roku Wolontariusze mogli skorzystać z 6 tematów szkoleń: Motywacja; Bliżej siebie-Bliżej innych – umiejętności osobiste, które dają nam poczucie wpływu; Komunikacja empatyczna; Jak przygotować porywające zajęcia, czyli FLOW w pracy z Dzieckiem; Gwiżdżę na przeciwności, czyli konstruktywne spojrzenie na trudności i rozwiązywanie problemów; Work-life-wolo balans. Natomiast Liderzy z trzech tematów szkoleń: Jak być dobrym falochronem?; Motywacja; Jak rozmawiać na trudne tematy?
Opinie Uczestników szkoleń rozwojowych:
„Czas na przemyślenia oraz bogata wiedza i specjalista szkoleniowców”.
„Co mi się podobało? Znajomość tematyki przez prowadzących, zadania, możliwość rozmowy, brak presji czasu”.
„Ciekawe i merytoryczne treści, ciekawe ćwiczenia”.
Wolontariat w dobie pandemii
Realizacja 20. i 21. edycji Paczki przypadła na okres pandemii koronawirusa i z tym wiązały się różne trudności, które jednak nie utrudniły osiągniecia celu – zaniesienia pomocy tysiącom potrzebujących.
„Uważam, że mimo wszystkich obostrzeń i aktualnej sytuacji w kraju i na świecie cała edycja była wspaniała. Poznałam wyjątkowe rodziny, współpracowałam z fantastycznymi Wolontariuszami w swoim rejonie – z większością znamy się już od lat i wspólnie działamy w ramach tej akcji. Jestem wdzięczna, że mogę być częścią tego zespołu. 🙂 To była wyjątkowa edycja, z cudownymi Darczyńcami, którzy udowodnili, że nawet w takich trudnych czasach jak obecnie można stworzyć prezenty idealne. Nie ma rzeczy niemożliwych” – opisuje Wolontariuszka 20. edycji Paczki.
Wolontariat jako początek pięknych relacji z Rodzinami
Wolontariat to przestrzeń, w której małe gesty oraz bezcenna obecność w życiu samotnego człowieka mają ogromną siłę:
„Nawiązałem relację, jednak teraz nie utrzymujemy „stałego” kontaktu. Jest to jednak relacja, w której osoba mówi do mnie jak do wnuka, a ja do niej jak do babci. Za każdym razem, kiedy się widzimy uśmiech nie schodzi Pani z twarzy, co było trudno wywołać podczas pierwszych spotkań paczkowych” – opisuje relacje Michał Wolontariusz, 24 lata.
Wolontariusz ma moc zmieniania świata Rodzin:
„Dwa lata temu miałam pod opieką super Rodzinę, cudowna młoda mama z dwójką malutkich dzieci, uciekła od męża, który się nad nią znęcał. Ta Rodzina ma w sobie ogromną siłę, potrzebowała impulsu, pomocy, aby stanąć na nogi…. Pół roku po otrzymaniu przez nich Paczki, dostałam telefon: „Pani Angeliko to ja, chciałam Pani powiedzieć, że zmieniła Pani nasze życie, dała nam nadzieję i zaraziła Pani swoją pozytywną energią, (…) chciałam tylko powiedzieć, że znalazłam pracę i obecnie szukamy mieszkania, i to wszystko dzięki Wam”. Ten telefon…. sprawił, że łzy szczęścia napłynęły do oczu i poczucie, że Szlachetna Paczka to jest coś, co zostanie ze mną na zawsze… Dodam, że z tą Rodziną nadal mam kontakt, super sobie radzą” – to opinia o wolontariacie w Szlachetnej Paczce od 22-letniej Angeliki.
Wolontariat to praca z ludźmi, wyciąganie pomocnej dłoni i uczenie się siebie nawzajem:
„Jedna z najbardziej zapadających w pamięć historii to Wojtek. 33-letni chłopak po upadku z wysokości – pracował na budowie, dorabiał na swoje polonistyczne studia, chciał być dziennikarzem. Kiedy poszliśmy odwiedzić go, spodziewaliśmy się człowieka na wózku inwalidzkim, po złamaniu kręgosłupa i urazie mózgu. Okazało się, że Wojtek chodzi, ale ma ciężko lekooporną padaczkę. Kiedy zaczął opowiadać o literaturze, zrozumieliśmy, że jeśli on po urazie i operacji mózgu tak mówi, to co było wcześniej i kim mógłby zostać, gdyby nie ten wypadek. Wojtek zaproponował, że chce być Wolontariuszem, mimo swojej niepełnosprawności uczestniczył we wdrożeniu i pomógł wielu osobom. (…) Kilka miesięcy po swojej wolontariackiej przygodzie nasz przyjaciel Wojtek umarł. Gdyby nie wolontariat, ostatnie miesiące spędziłby w czterech ścianach, rozpamiętując, co stracił. Tymczasem nosił paczkowym dzieciakom misie i uśmiechał się i prawdziwie żył” – dzieli się swoim wspomnieniem Wolontariuszka Sylwia.
Koniec, który może być początkiem Twojej drogi Wolontariusza:
„Dlaczego warto pomagać w Szlachetnej Paczce? Bo można. Pomaganie zmienia świat nie tylko paczkowych Rodzin, ale osób pomagających. Wzbogaca nas duchowo i materialnie – w sensie otaczamy się niezwykłymi ludźmi. Budujemy relacje, które sprawiają, że już nigdy nie będziemy płakać w samotności. Nigdy nie zostaniemy bez pomocy, w sytuacji, gdyby to nam coś się przydarzyło. To może być początek pięknej przygody na całe życie i na całe życie przyjaźnie. (Kiedy to piszę, właśnie dzwoni do mnie moja paczkowa Podopieczna 😉” – pisze Sylwia Wolontariuszka, 45lat.
Dowiedz się więcej o roli Wolontariusza Szlachetnej Paczki >
Dołącz do Wolontariuszy Szlachetnej Paczki: