Pomoc dla Seniora – dlaczego warto i jak można pomagać?
Ten artykuł pochodzi z 2020 r. i może zawierać nieaktualne dane. Sprawdź aktualności Szlachetnej Paczki tutaj.
Pomoc dla Seniora to temat, który w pewnym momencie stanie się bliski każdemu z nas – bądź to nasi bliscy, bądź my sami takiej pomocy możemy potrzebować.
W jaki sposób pomoc dla Seniora zapewnia Szlachetna Paczka? Pomaga budować nowe więzi. Trzeba pamiętać, że starość bardzo często łączy się z samotnością. Nasi bliscy stopniowo odchodzą – niektórzy umierają, inni mają coraz bardziej ograniczone możliwości przemieszczania się, a co za tym idzie również odwiedzin.
Senior może potrzebować też pomocy w znalezieniu nowych znajomych, ponieważ grono dotychczasowych stopniowo się zmniejsza. Podobnie z potrzebą pomocy w prostych czynnościach życiowych, takich jak zakupy, wyprowadzenie psa czy sprzątanie.
Ilu Seniorom w 2020 roku pomogła Szlachetna Paczka?
- w edycji 2020 było 3864 rodzin włączonych w kategorii „Starość i osamotnienie”,
- w tych rodzinach samych Seniorów w wieku 60+ było w ostatniej edycji 6402.
Zostań Wolontariuszem Szlachetnej Paczki i pomagaj Rodzinom w potrzebie.
W jaki sposób pomoc dla Seniora niesie Szlachetna Paczka?
Aby skutecznie pomagać Seniorom i dostarczać im wsparcie, którego najbardziej potrzebują, Szlachetna Paczka obejmuje działania, które mają na celu wsparcie Seniora oraz zbudowanie z nim relacji.
Relacje pomiędzy Seniorami są istotne, ponieważ często w tym samym czasie tracą oni bliskie osoby i dotyka ich samotność. Zadaniem Szlachetnej Paczki jest łączenie ich. W przeciwieństwie do osób młodych, środowisko wirtualne nie zastąpi im kontaktu bezpośredniego, który jest dla nich naturalniejszy. Czasem wystarczy, aby potrzebujący takiej pomocy Seniorzy spotkali się i poznali. Potem naturalnie są w stanie zbudować miedzy sobą wartościowe relacje. Wolontariusze pomagają im również znajdować pomysły na wspólne spędzanie czasu.
Drugim obszarem działania w ramach Szlachetnej Paczki jest budowanie więzi między Wolontariuszem, a potrzebującym pomocy Seniorem. Wolontariusz pomaga seniorowi odnaleźć inne samotne osoby w okolicy. Poza tym sam również spędza czas ze „swoim” Seniorem, często pomagając przygotować się do ważnego wydarzenia lub po prostu będąc słuchaczem dla potrzebującej tego osoby starszej. Pandemia COVID-19 odkryła również, takie potrzeby jak pomoc w zrobieniu zakupów (np. niezbędnych do życia leków) czy po prostu rozmowa.
Jakie są etapy pracy z potrzebującym pomocy Seniorem?
- Mądra Pomoc – Wolontariusze Szlachetnej Paczki zbierają historie, by następnie spotkać się z samotnymi starszymi osobami. Wspólnie mogą zdecydować o najlepszej dla nich formie pomocy w ramach Szlachetnej Paczki.
- Spotkanie z Seniorem – podczas indywidualnego spotkania z Wolontariuszem potrzebujący pomocy Senior ma możliwość poznania go i podjęcia wspólnej decyzji o przystąpieniu do Programu.
- Przekraczanie samotności – Wolontariusz pomaga Seniorowi wyjść z samotności. Odbywa się to poprzez osobiste odwiedziny, jak również dzięki spotkaniom z innymi Seniorami. Wolontariusz często jest również organizatorem wspólnych wyjść.
- Wspólna radość – efektem Szlachetnej Paczki jest m.in. zmiana odczuwana nie tylko przez Seniora, ale również Wolontariusza. Czasami takie relacje zawiązują się na lata – Senior staje się przybraną babcią lub przybranym dziadkiem dla Wolontariusza. Obie strony mają z tego wiele radości.
Zostań Wolontariuszem Szlachetnej Paczki i pomagaj Rodzinom w potrzebie.
Chciałbym zaangażować się w pomoc dla Seniora, ale sam nie mam czasu, co mogę zrobić?
W ramach Szlachetnej Paczki nie musisz samodzielnie angażować swojego czasu, możesz również przekazać darowiznę.
Szlachetna Paczka pomaga przez cały rok. Wesprzyj jej rozwój.
Jak jeszcze pomagamy?
Wolontariusze Szlachetnej Paczki pomagają już Seniorom w wielu codziennych sprawach, jak zakupy czy wizyty w aptece. Jednocześnie coraz bardziej naglące stały się inne potrzeby, dotyczące więzi społecznych i relacji międzyludzkich.
Pandemia koronawirusa sprawiła, że wiele starszych osób zostało zamkniętych w czterech ścianach. Szlachetna Paczka dostrzegając problem samotności, opisała jego różne oblicza w publikacji pt. „Raport o samotności”. Reakcją na te okoliczności, a jednocześnie płaszczyzną, aby nieść pomoc dla seniora, stała się infolinia dla seniorów pod nazwą „DOBRE SŁOWA – TELEFON DLA SENIORÓW”.
Jak działał telefon dla seniorów DOBRE SŁOWA?
Do kogo skierowana była pomoc dla seniora w takim wydaniu? Do starszych osób, takich jak 76-letnia pani Władzia. Początkowo w ogóle nie chciała rozmawiać o sobie. Podczas pierwszego kontaktu z Wolontariuszką skupiała się tylko na tym, żeby włączyć do programu swoją 90-letnią koleżankę. – Ona bardziej potrzebuje wsparcia – mówiła. Po dłuższej chwili zaczęła jednak opowiadać też o sobie. Pani Władzia porusza się na wózku. Dwa schodki to dla niej dystans nie do pokonania. Ale najgorszy jest brak bliskiej osoby. – W moim wieku zaczyna brakować towarzystwa, przyjaciele umierają… – mówi i milknie na kilka sekund.
Telefony od seniorów w wybranych godzinach odbierali specjaliści, doświadczeni psycholodzy lub terapeuci, którzy zapewniali potrzebne i odpowiednie wsparcie emocjonalne. W razie potrzeby łączyli także Seniora z lokalnym Wolontariuszem Szlachetnej Paczki. Wolontariusz pomagał w zrobieniu codziennych zakupów, realizacji recept w aptece, czy po prostu służył rozmową w trudnych chwilach. Taka pomoc dla Seniora była bardzo potrzebna, ponieważ wiele starszych osób nie radziło sobie z samotnością i lękiem potęgowanym w wyniku pandemii.
Jaka była skala pomocy telefonu dla seniorów DOBRE SŁOWA?
- 1 521 odebranych telefonów (stan 30.07.2021),
- 271,3 godzin trwania rozmów (czyli 16 278 min).
Rozmowa ze specjalistą był dopiero początkiem pomocy. Dla seniora ważny był też ciąg dalszy – do osób, które do nas zadzwoniły wracali telefonicznie Wolontariusze Szlachetnej Paczki. Przede wszystkim w ten sposób utrzymywali z nimi regularną relację i sprawdzali, czy nie potrzebują też pomocy innego rodzaju.
Wesprzyj działanie Szlachetnej Paczki, żeby mogła dalej działać.