Wolontariat w paczce – pomagając innym, rozwijaj się
Są studentami, matkami, ojcami, seniorami, pracownikami małych firm i dużych korporacji – jedni mają poczucie misji i chcą zmieniać świat, innym zależy na zdobyciu nowych kompetencji i doświadczenia. Dla 82% z nich udział w Szlachetnej Paczce to bardzo ważna część życia. Dowiedz się jaki jest wolontariat w Paczce!
Wolontariat w Szlachetnej Paczce – jaki jest?
Zostań Wolontariuszem Szlachetnej Paczki i pomagaj Rodzinom w potrzebie.
Czym jest wolontariat?
Wolontariat to świadoma i bezinteresowna praca na rzecz społeczności – wykonujemy ją, bo czujemy, że ma sens i zmienia coś w naszej rzeczywistości. Chociaż świadomość tematu rośnie, wciąż są ludzie, którzy postrzegają tę formę pomocy jako wyzysk i stratę czasu. Bardzo często dlatego, że sami nie mieli szansy się przekonać, jak to jest być Wolontariuszem.
Będąc Wolontariuszką, nauczyła się doceniać to, co ma w życiu
Ma na imię Justyna i pochodzi z województwa dolnośląskiego. Mieszka we Wrocławiu, na co dzień pracuje w wyższej szkole (kadry i płace). Oprócz pracy na etat, prowadzi też księgowość na zlecenia, więc nie ma się kiedy nudzić.
Cztery lata temu postanowiła dołączyć do Szlachetnej Paczki, ponieważ szukała miejsca, gdzie mogłaby pomagać innym i dobrze spożytkować swój wolny czas. Udało jej się to połączyć i została Wolontariuszką w kolejnych edycjach, ponieważ czuła, że to jest miejsce, w którym się rozwija, poznaje niesamowitych ludzi, doświadcza mnóstwa rzeczy i bardzo dużo otrzymuje w zamian.
Do wolontariatu w Szlachetnej Paczce przekonał ją pierwszy rok, kiedy weszła w struktury. Bardzo jej się spodobało to, że nie jest to organizacja czy wolontariat „na hura!”, tylko że jest przemyślany, zorganizowany, opracowany merytorycznie, a Wolontariusze są rekrutowani w profesjonalny i odpowiedzialny sposób. Wróciła i została, bo przekonało ją założenie, że to ma być mądra pomoc dla Rodzin.
Będąc Wolontariuszką nauczyła się doceniać to, co ma w życiu. Nauczyła się także przyjaznego podejścia do drugiego człowieka, wyrozumiałości i troski. Będąc Wolontariuszką Szlachetnej Paczki, chodząc na spotkania do Rodzin, widziała, w jakich warunkach ci ludzie żyją, jakie mają historie. Wracała do domu i doceniała to, że ma ciepłą wodę w kranie, łóżko. Kiedyś zdarzało jej się myśleć, że ma za mało i narzekała. Kontakt z Rodziną paczkową pozwolił jej docenić, że te podstawowe rzeczy są wartością, o której czasami zapominamy. Wolontariat w Paczce pomógł jej nabrać innej perspektywy.
Pan Władysław – 80 lat, mniej niż 6 zł dziennie na przeżycie. Wodę nabiera ze studni mimo swojego podeszłego wieku. Wolontariusze Paczki dotarli do niego w 2018 roku.
Wolontariat – zmiana życia Rodziny i Wolontariusza
– Na początku najtrudniejsze było przełamanie się, swoich barier, żeby umieć porozmawiać z Rodziną. Na szkoleniu mówiono nam, żeby do tych ludzi podejść bez uprzedzeń, nie patrzeć na nich stereotypowo – opowiada Justyna. Lekki introwertyzm powodował, że musiała wyjść ze swojej strefy komfortu, otworzyć się na Rodzinę i jej wysłuchać. Stresowała się, co zastanie, ale piękno tych Rodzin powodowało, że na każde spotkanie szła spokojniejsza i chciała poznawać ich historie. – Wolontariat w Szlachetnej Paczce uczy innego spojrzenia na życie, poszanowania dla tego, co ma się na co dzień.
Dla Justyny Wolontariusz Szlachetnej Paczki, jest człowiekiem, który pomimo życia prywatnego, rodzinnego, towarzyskiego znajduje czas na wolontariat. Jego podstawowym zadaniem jest odwiedzanie Rodzin i włączanie ich do programu (lub nie) zgodnie z kryteriami, dostrzeganie piękna w ich historiach i przekazanie mądrej pomocy czy to w formie paczki, którą przygotowują Darczyńcy, czy w formie obecności, pomocy medycznej lub prawnej. Najważniejsze jest wywołanie impulsu do zmiany, by ci ludzie zobaczyli, że nie są sami, że ktoś ich dostrzegł. – Wolontariusz jest dobrą duszą, która wchodzi do Rodziny. Sama jako Wolontariuszka nie raz słyszałam od Rodzin: „O, jak cudownie, że pani się pojawiła.”
Czym wolontariat w Paczce był dla Justyny?
Szlachetna Paczka dała jej bardzo duże grono znajomych, pewność siebie i nowe kompetencje zawodowe, a także satysfakcję z tego, co robi. Zmieniła myślenie i spojrzenie na życie, doceniła to, co ma. Cztery lata temu, zanim została Wolontariuszką, była innym człowiekiem.
Szczególnie zapadła jej w pamięć jedna historia.
– Zaskoczyły mnie warunki mieszkaniowe, to, że Rodzina 6-osobowa mieszka w jednym pokoju, nie ma łazienki. Dwie nastolatki mieszkają z rodzicami w jednym pokoju, śpią na łóżkach piętrowych. Zaskoczyła mnie pokora matki i dojrzałość tych właśnie nastolatek. Jedna z tych dziewczyn, 13-letnia Ola, na pytanie o marzenia – jak to mówię, to mam ciarki – powiedziała, żeby jej nigdy nie zabrakło na chleb, bo tak się zdarza. Czułam, że to jest prawda, że ona doświadczyła tego w swoim życiu. Nauczyłam się doceniać to, co mam – mówi Justyna.
Zostań Wolontariuszem Szlachetnej Paczki i pomagaj Rodzinom w potrzebie.
Wolontariat w Paczce – kompetencje do zdobycia
Wolontariusze angażują się, bo są wrażliwi na biedę i nieszczęście, chcą działać, sprawdzić siebie i widzieć sens tego, co robią.
Ale dziś wolontariat to nie tylko możliwość pomocy tym, którzy tego najbardziej potrzebują. To również szansa na rozwój, poznanie nowych ludzi i zdobycie kompetencji potrzebnych na rynku pracy. To w dużej mierze przyciąga przyszłych Wolontariuszy.
– Właśnie zakończyłem trzy miesięczny okres próbny i jestem pełnoprawnym inżynierem jakości w dużej międzynarodowej firmie. Jestem przekonany, że gdyby nie kontakt z paczkowymi znajomymi i mnóstwo wyzwań w projekcie, nigdy nie byłbym tu gdzie jestem. Wolałbym swoją szarą wygodną codzienność. Dziś każdego dnia podejmuję wyzwania, poznaje nowe sytuacje i nowych ludzi i jest to najlepsze co mogłem dostać od tego programu – mówi Sebastian, Wolontariusz Szlachetnej Paczki.
Wolontariat w Paczce to także możliwość zdobycia kompetencji i doświadczenia pożądanych na rynku pracy. Pomagając innym – rozwijasz siebie!
Wolontariat w Szlachetnej Paczce
Celem Szlachetnej Paczki jest mądra pomoc. W 2022 r. w projekt zaangażowało się ponad 12 000 Wolontariuszy, a 15 482 Rodzin otrzymało pomoc. Okazuje się, że w Szlachetnej Paczce impuls do zmiany dostają nie tylko Rodziny włączone do programu, ale też Wolontariusze.
Wolontariat w Akademii Przyszłości
Akademia Przyszłości pomaga Dzieciom, które w siebie nie wierzą, mają niską samoocenę. To bezpieczna, twórcza przestrzeń, w której Dziecko spotyka się z drugim człowiekiem, dorosłym, który chce mu poświęcić swój czas i uwagę, być dla niego mądrym towarzyszem.
Akademia wyposaża Dziecko w zasoby i doświadczenia, dzięki którym może pokonać dotychczasowe przeszkody i poradzić sobie w dorosłym życiu – przede wszystkim buduje w Dziecku poczucie własnej wartości.
Nie musisz mieć niesamowitych predyspozycji i nadmiaru wolnego czasu, żeby zostać Wolontariuszem Paczki lub Akademii. Wystarczy chęć zrobienia czegoś dobrego. Wybierz program, w który chcesz się zaangażować i wypełnij formularz rekrutacyjny. Możesz zostać bohaterem dla Paczkowych Rodzin lub Dziecka z Akademii.
Zostań Wolontariuszem Szlachetnej Paczki i pomagaj Rodzinom w potrzebie.
To również Cię zainteresuje: