TWOJA PACZKA JEST BARDZO WAŻNA!
Potrzebujące Rodziny wciąż czekają na pomoc. To historie biedy: Pani Lidia (82 lata) przestała chodzić do kościoła i biblioteki, bo wstydzi się dziurawego płaszcza („Ten płaszcz to w ogóle źle pachnie – muszę w nim spać”). Piotrek przestał odwiedzać orlik, bo głupio w trampkach („Wytarte, jeszcze po bracie”). Tysiące historii, które możemy zmienić.
Razem łatwiej jest pomagać. Działanie w grupie - w szkole, w pracy, ze znajomymi - tworzy przestrzeń do pełnej pozytywnych emocji współpracy, podziału zadań we wspólnej pomocy i do angażującej integracji. Przede wszystkim to okazja, żeby razem zrobić coś dobrego.
Pomoc przygotowywana w firmach, szkołach i instytucjach to ponad 45% wszystkich paczek. Bez tego zaangażowania nie udałoby się pomóc wszystkim Rodzinom w potrzebie. Zobacz, jak krok po kroku, sprawnie przygotować Szlachetną Paczkę.
Niech nikt nie zostanie bez pomocy! Zrób Paczkę w paczce - zaangażuj swoich znajomych, współpracowników lub uczniów.
Pomaganie łączy i wyzwala w ludziach cudowne emocje. Sprawdźcie to w swojej paczce.
Robienie Szlachetnej Paczki integruje Was wokół szczególnego celu, przełamuje rutynę w pracy, w szkole. Uwalniacie dobrą energię.
Działanie w grupie i połączenie sił powodują, że łatwiej jest odpowiedzieć na potrzeby wybranej Rodziny. Razem możecie więcej.
JAK PRZYGOTOWAĆ PACZKĘ W 10 KROKACH
NIE SPODZIEWASZ SIĘ, CO POTRAFI TWOJA SZKOLNA PACZKA
By zmienić pomóc żyjącym w skrajnej biedzie wystarczy grupa znajomych, nauczycieli, rodziców i... chęci! Wspólne przygotowanie Szlachetnej Paczki w szkole to nie tylko materialna pomoc, ale też szansa na integrację.
W całej Polsce brakuje Darczyńców - wybierzcie Rodzinę w potrzebie w Waszej okolicy, przygotujcie pomoc i dajcie razem lekcję pomagania.
Jak przygotować Szlachetną Paczkę
w szkole, przedszkolu lub innej przestrzeni edukacyjnej
Uzyskajcie zgodę dyrekcji
Jeśli to konieczne, uzyskajcie zgodę na przygotowanie Szlachetnej Paczki w szkole, czy przedszkolu od organu zarządzającego daną placówką.
Zaproście społeczność szkolną
Już na początku do działania zaproście całą społeczność szkoły czy przedszkola: nauczycieli, uczniów, rodziców, opiekunów, przyjaciół placówki. Możecie też z tego grona wybrać dodatkowe osoby do wspólnego koordynowania działań.
Wyznaczcie osobę kontaktową
Ustalcie, czyje dane wpiszecie w formularzu wyboru Rodzin – musi to być osoba pełnoletnia. Na jego/jej adres e-mail trafią wszystkie informacje dotyczące wybranej Rodziny. To z tą osobą będzie kontaktował się też Wolontariusz lub Wolontariuszka.
Wybierzcie Rodzinę
Na stronie www.szlachetnapaczka.pl/wybor-rodziny wybierzcie Rodzinę/Rodziny, którym chcecie pomóc. Oszacujcie w przybliżeniu, jakie są Wasze możliwości – czy będziecie w stanie odpowiedzieć na potrzeby samotnej matki z pięciorgiem dzieci, a może pomożecie samotnej seniorce/seniorowi? Im więcej osób zaangażowanych – tym większą pomoc będziecie mogli przygotować.
Podzielcie się zadaniami
Zastanówcie się nad podziałem obowiązków – kto będzie dbał o bieżące przekazywanie informacji, kto zadba o zbiórkę produktów/pieniędzy, kto dokona zakupów, kto zorganizuje pakowanie, a kto weźmie na siebie dostarczenie paczki do magazynu.
Zaproście do kompletowania Szlachetnej Paczki
Wykorzystajcie dostępne kanały komunikacyjne, by jak najmocniej zaangażować szkolną/przedszkolną społeczność do wspólnego przygotowania paczki! Rozwieście plakaty, wydrukujcie informacje na szkolną/przedszkolną gazetkę, przekażcie informację poprzez Librusa, grupy szkoły/przedszkola na Facebooku lub w innych mediach społecznościowych.
Skorzystajcie z pomocnych narzędzi
Jeśli to Wam pomoże w organizacji paczki, skorzystajcie z pliku Excel z listą rzeczy, które trzeba zgromadzić. Link do dokumentu możecie przekazać wraz z informacją o przygotowaniu paczki – od razu będą mogły się w nim zapisać osoby chętne na dostarczenie poszczególnych produktów.
Korzystajcie z listy potrzeb Rodziny
Skompletujcie paczkę zgodnie z listą potrzeb, którą znajdziecie w profilu wybranej Rodziny na stronie internetowej Szlachetnej Paczki. Pamiętajcie, że kluczowe jest zrealizowanie tych trzech, które w opisie zostały wskazane jako kluczowe.
Przygotujcie miejsce na zbieranie produktów do Szlachetnej Paczki
Wydzielcie w swojej szkole / przedszkolu miejsce składowania rzeczy do paczki. Najlepiej wybrać łatwo dostępną przestrzeń lub zadbać dodatkowo o jego widoczność – być może ktoś przechodząc korytarzem, zechce włączyć się w pomoc?
Zapakujcie paczki i zawieźcie do wyznaczonego magazynu
Zapakujcie rzeczy tak, by można było je bezpiecznie przetransportować do magazynu. Zadbajcie o świąteczne dekoracje. Na każdej paczce musicie umieścić w czytelny sposób kod wybranej Rodziny. W Weekend Cudów – 14-15 grudnia 2024 r. - zawieźcie paczkę do magazynu. Adres znajdziecie w mailu z potwierdzeniem wyboru Rodziny. Dokładną datę i godzinę dostarczenia paczki ustalicie z Wolontariuszem / Wolontariuszką.
Po Weekendzie Cudów Wolontariusz / Wolontariuszka prześle Wam szczegółową relację z wręczenia paczki Rodzinie tzw. „Prezentu dla Darczyńcy”. Jako szkoła / przedszkole otrzymacie specjalny certyfikat za udział w Szlachetnej Paczce. Powieście go w widocznym miejscu i czerpcie przyjemność ze wspomnień udziału w Paczce.
Dziękujemy, że chcecie pomagać.
Materiały do pobrania
Checklista kroków do wykonania
Grafiki do druku
Przykładowe komunikaty do wysłania
Lista potrzeb Rodziny w arkuszu kalkulacyjnym
Jak działa Szlachetna Paczka? - Animacja
Scenariusze lekcji (klasy 1-3; klasy 4-8; liceum/technikum)
Scenariusz zajęć dla przedszkoli i kolorowanki
ZRÓB SZLACHETNĄ PACZKĘ W PRACY
Ile osób pracuje w Twojej firmie? A ile z nich naprawdę znasz? W dużych organizacjach, a nawet w średnich i małych firmach, ludzie często mijają się w codziennym biegu. Znają co najwyżej tylko swój najbliższy zespół – osobiście lub tylko ze spotkań online.
Pomagając razem, w firmie, macie okazję lepiej się poznać. Każda osoba wnosi coś wyjątkowego do Paczki – swoje serce. Każda pokazuje się w innej odsłonie, a wspólny cel – pomoc rodzinom w potrzebie – staje się siłą napędową, która integruje zespół.
Wspólne przygotowanie Paczki, to czas pełen niespodzianek:
- „Nie spodziewałem się, że mój kolega z IT świetnie organizuje wydarzenia!”
- „Nie spodziewałam się, że zdystansowana Krystyna z HR, jest taka życzliwa w bezpośrednim kontakcie”.
- „Zaskoczyło mnie, że koleżanka z księgowości zajmuje się w weekendy wolontariatem”.
Paczka w pracy? Nie spodziewacie się, jakie to proste. Wybierzcie Rodzinę w potrzebie i zróbcie razem Szlachetną Paczkę. W całej Polsce brakuje Darczyńców, a w firmie najłatwiej zrobić Paczkę. Nie zostawmy nikogo bez pomocy. Mamy czas tylko do 13 grudnia.
Jak przygotować Szlachetną Paczkę w firmie – w 10 krokach
Poświęć chwilę na przygotowanie
Dowiedz się więcej o tym, jak działa Szlachetna Paczka i jak pomagamy. Jeśli pomagałeś z nami już wcześniej – możesz przejść do kolejnego kroku.
Jeśli to konieczne, uzyskaj zgodę na przygotowanie Szlachetnej Paczki w firmie czy instytucji, w której pracujesz. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę ze Szlachetną Paczką, dowiedz się więcej o tym, jak wspieramy potrzebujących i o co chodzi z tą mądrą pomocą
. Szczegóły znajdziesz na stronie: O Paczce.
Zaangażuj zespół, a nie spodziewasz się, z kim pracujesz
Każda paczka kryje w sobie niespodziankę. Zarówno ta z kokardką, jak i ta, którą tworzą ludzie. Stwórzcie w firmie paczkę współpracowników, która przygotuje Paczkę dla potrzebującej Rodziny.
Dzięki temu, robienie Paczki może rozłożyć się na wiele osób. W zeszłorocznej edycji programu Paczkę dla jednej rodziny przygotowywało średnio 31 osób – a może jeszcze więcej.
Udział w tej akcji charytatywnej może być pretekstem do poznania osób, które pracują tuż obok Ciebie. Wspólne działanie w ramach przygotowywania Szlachetnej Paczki może rzucić nowe światło na starych znajomych z pracy. „Nie spodziewasz się, z kim pracujesz” – osoby, które wydaje Ci się, że znasz, mogą miło Cię zaskoczyć, a Ci, których mijasz na korytarzu, mogą stać się bliskimi znajomymi. Wszyscy mogą zaskakiwać swoimi talentami, kreatywnością, pokładami dobra, pasją.
DOBRE RADY
Wybierzcie Rodzinę - nie spodziewasz się, jak bardzo potrzebna jest Wasza pomoc
To jeden z najważniejszych etapów, w którym zdecydujecie, komu Wasza paczka pomoże. Historie potrzebujących Rodzin znajdziesz na stronie Szlachetnej Paczki.
W zespole, w którym zdecydowaliście się zorganizować Szlachetną Paczkę, wybierzcie Rodzinę na stronie: www.szlachetnapaczka.pl/wybor-rodziny. Najlepiej wybrać Rodzinę od razu, przeglądając historie, potrzeby oraz lokalizację (to ważne, ponieważ Waszym zadaniem będzie m.in. dostarczenie paczki do odpowiedniego magazynu w okolicy, przypisanej do danej Rodziny). Im później po 16 listopada wybierzecie Rodzinę, tym mniej czasu będziecie mieli na przygotowanie pomocy, która trafi do adresatów 14 i 15 grudnia. Upewnijcie się, że jesteście w stanie odpowiedzieć na potrzeby Rodziny, zawarte w jej opisie.
Odbierzcie potwierdzenie i instrukcję
Tutaj dowiecie się, jak podzielić między siebie produkty z listy potrzeb Rodziny oraz gdzie znajdziesz “Poradnik Darczyńcy”.
Po wybraniu Rodziny, której historia chwyci Was za serce, otrzymacie mailowe potwierdzenie zostania Darczyńcą. W mailu zawarte będą dwie bardzo ważne informacje: podsumowanie potrzeb Rodziny oraz kontakt do Wolontariuszki/Wolontariusza, który się nią opiekuje. Podsumowanie potrzeb to lista produktów, które powinny znaleźć się w paczce. Zarówno tych kluczowych, czasem kosztowniejszych (jak np. lodówka czy pralka), jak i tych, które okazują się niewielkie, ale ważne - np. dziewczynka marzy o kredkach do szkoły czy nowym plecaku.
DOBRE RADY
Skontaktujcie się z Wolontariuszem/Wolontariuszką
Przygotowując Paczkę, nie jesteście sami – macie wsparcie Wolontariuszki lub Wolontariusza, od których uzyskacie kluczowe informacje.
W mailu – który otrzymacie po wyborze Rodziny – będzie wspomniany kontakt do Wolontariusza, który Rodzinę poznał wcześniej, ustalił jej potrzeby i na tej podstawie włączył ją do Szlachetnej Paczki. Pozostaje z nią w kontakcie. To ona lub on zadba, aby Wasza pomoc dotarła prosto do Rodziny. Możecie sami skontaktować się z Wolontariuszem lub poczekać, aż on zrobi to pierwszy – zazwyczaj dzieje się to w ciągu kilku dni od wyboru.
Wolontariusza możecie wypytać o szczegóły dotyczące potrzeb Rodziny i organizacji pomocy. Doradzi też, jak bezpiecznie dostarczyć paczkę do odpowiedniego magazynu. Pozostawajcie z nim w kontakcie aż do Weekendu Cudów (14-15 grudnia).
Nie spodziewasz się magii? A będzie!
Przed Wami zebranie: członków Paczki, pieniędzy na produkty, zakupionych przedmiotów – tu pokażemy Ci, jak skoordynować przygotowania do kompletowania Szlachetnej Paczki.
Macie już Rodzinę i znacie jej potrzeby. Pora zacząć organizować zawartość paczki. Są dwie najpopularniejsze formy przygotowywania Szlachetnej Paczki w firmie/instytucji: zbiórka potrzebnych rzeczy albo zbiórka pieniędzy, a czasami połączenie jednego i drugiego.
Zadbaj o komunikację, żeby zaangażować jak najwięcej osób. Wyślij mail do wszystkich pracowników, umieść informację w firmowym newsletterze, dodaj ogłoszenie w Waszych wewnętrznych komunikatorach, poproś o wsparcie w komunikacji zespół HR czy komunikacji wewnętrznej. Podziel się z nimi historią wybranej Rodziny.
Tu znajdziesz materiały graficzne >
DOBRE RADY
Zróbcie zakupy i zacznijcie kompletowanie Paczki
Zakupy – ich planowanie, zamawianie i zbieranie w jednym miejscu wymagają od Was dobrej koordynacji.
Kiedy już zgromadzicie środki i zorganizujecie zbiórkę produktów –rozpocznijcie proces kompletowania Szlachetnej Paczki. Zróbcie zakupy według listy potrzeb wybranej Rodziny. Zakupy możecie zrobić tradycyjnie, np. w Biedronce lub online, np. na platformie zakupowej Allegro.pl. Duże sprzęty warto zamówić bezpośrednio do magazynu Paczki przypisanego do Waszej Rodziny, z dowozem w Weekend Cudów (koniecznie ustalcie to z Wolontariuszem/Wolontariuszką!). Pozostałe rzeczy zamówcie bezpośrednio do biura lub do Waszego miejsca składania Paczki i zadbajcie o to, aby miał je kto odebrać. Możecie też ustalić, że zamówione produkty, trafią do jednej lub kilku wybranych osób, które potem skupią się na pakowaniu.
Tutaj znajdziesz arkusz kalkulacyjny > do wpisania potrzeb rodziny i zebranych produktów do paczki.
Umówcie się na wspólne pakowanie – nie spodziewasz się, jak bardzo to integruje
Pakowanie to przyjemny moment, ale jest kilka ważnych zasad i rad, o których musicie koniecznie pamiętać.
Pora zapakować prezenty, które jako Wasza Szlachetna Paczka trafią do Rodziny. Wspólne pakowanie Paczki to świetny pomysł na integrację. Kilka osób powinno umówić się w biurze lub innym miejscu (mieszkanie, sala gimnastyczna) na zapakowanie zgromadzonych prezentów, ale ci pracownicy, którzy nie będą fizycznie na miejscu, mogą uczestniczyć w tym procesie on-line, umilając pakującym czas.
Przygotuj wcześniej:
- kartony (nie powinny to być siatki typu "reklamówka" czy torby prezentowe itp.) – na tyle duże, żeby pomieściły wiele produktów (paczka składa się z różnych przedmiotów, które najłatwiej pakować grupami, np. produkty spożywcze, chemia, ubrania, pościel itd.), ale na tyle małe, żeby można je było sprawnie przenosić,
- szeroką taśmę klejącą
- papier do pakowania,
- wstążki i inne ozdoby.
Każda paczka musi być oznaczona specjalnym kodem identyfikacyjnym przypisanym do Rodziny, który dostaniecie w mailu potwierdzającym wybór Rodziny.
Zadbajcie o dostarczenie Paczki do magazynu
To moment przekazania Waszej Szlachetnej Paczki do magazynu, z którego będzie dostarczona do Rodziny. Tu znajdziecie kilka ważnych rad.
Na tym etapie potrzebujecie transportu, zazwyczaj wystarczy jeden większy samochód lub dwa samochody osobowe, aby w Weekend Cudów dostarczyć paczki pod wskazany adres magazynu Szlachetnej Paczki, który jest przypisany do Waszej Rodziny – dostaliście go w mailowym potwierdzeniu. Dokładny termin i godzinę dostarczenia paczki umówicie z Wolontariuszem.
Do magazynu możecie wybrać się osobiście albo wysłać tam firmę kurierską z Waszą paczką. Jeśli wybierzecie drugą opcję, pamiętajcie, aby ustalić wszystko z Wolontariuszem i podać kurierowi jego numer telefonu.
Nie spodziewacie się, jak wzruszający jest Weekend Cudów. Czekajcie na pełną emocji relację Wolontariusza
Na koniec – zwieńczenie Waszego zaangażowania – radość z Waszej Paczki i reakcja obdarowanych!
Weekend Cudów to najpiękniejsze dwa dni z całego roku działania Szlachetnej Paczki. Kilkanaście tysięcy Rodzin w potrzebie z niemal każdego zakątka Polski, otrzyma pomoc od Darczyńców i Darczyńczyń, takich jak Wy. Pod koniec Weekendu możecie zadzwonić do Wolontariusza, jeśli sam nie zrobi tego wcześniej i zapytać o reakcje Rodziny, której pomogliście. Po Weekendzie Cudów Wolontariusz przygotuje dla Was również tzw. Prezent dla Darczyńcy, który będzie piękną pamiątką Waszej firmowej Szlachetnej Paczki. Jako firma otrzymacie także certyfikat, który będziecie mogli powiesić w widocznym miejscu w biurze.
Materiały do pobrania
Checklista kroków do wykonania
Lista potrzeb Rodziny w arkuszu kalkulacyjnym
Materiały graficzne
PACZKA ZNAJOMYCH – NIE SPODZIEWACIE SIĘ JAK WAŻNA JEST WASZA POMOC
Wspólne imprezy, wspólne koncerty, wspólne wyjścia do restauracji – dlaczego wspólnie nie zrobić też Szlachetnej Paczki?
Twoi przyjaciele, członkowie rodziny czy sąsiedzi to idealna grupa do wspólnego przygotowania pomocy. Znacie się, macie kontakt, wiecie, kto w czym jest najlepszy. Im więcej Was będzie, tym łatwiej będzie Wam odpowiedzieć na potrzeby wybranej Rodziny.
.Paczka w paczce znajomych? Nie spodziewasz się, jakie to proste. Wybierzcie Rodzinę w potrzebie i zróbcie razem Szlachetną Paczkę w 10 krokach. Poniżej znajdziecie pomocne materiały, możecie też liczyć na wsparcie Wolontariuszki / Wolontariusza opiekującego się Rodziną.
Jak przygotować Szlachetną Paczkę ze znajomymi – w 10 krokach
Poświęćcie chwilę na przygotowanie
Dowiedz się więcej o tym, jak działa Szlachetna Paczka i jak pomagamy. Jeśli robiłeś pomagałeś z nami już wcześniej – możesz przejść do kolejnego kroku.
Jeśli dopiero zaczynasz przygodę ze Szlachetną Paczką, dowiedz się więcej o tym, jak wspieramy potrzebujących i “o co chodzi z tą mądrą pomocą”. Szczegóły znajdziesz na stronie: www.szlachetnapaczka.pl/o-paczce
Zaangażujcie się grupą
Paczka w paczce to siła grupy. Dowiedz się jak zbudować drużynę, angażującą się w pomoc i podzielić w niej role, by przygotowanie paczki poszło Wam sprawnie.
Aby przygotować Szlachetną Paczkę dla jednej lub większej liczby Rodzin – potrzebujesz wsparcia. Zastanów się, kto spośród Twoich znajomych najchętniej angażuje się w akcje pomocowe i zaproponuj dołączenie do Twojej grupy. Jedną Paczkę w ubiegłym roku przygotowywało średnio ok. 31 osób. Szlachetne Paczki są różne, tak jak różne są Rodziny czekające na pomoc. Wybierz Rodzinę, na której potrzeby będziecie w stanie odpowiedzieć. Najlepiej, kiedy jedna osoba koordynuje przygotowanie paczki i ma pełną wiedzę o postępach Waszej paczki.
Chcesz zaprosić więcej osób do przygotowania paczki? Tu znajdziesz gotowe materiały
– grafiki, teksty i inspiracje: zrobmy-razem-paczke.
Warto ustalić, jakiej Rodzinie chcecie pomóc – czy matce wychowującej samodzielnie dzieci, choremu, osobie z niepełnosprawnością, samotnemu seniorowi, a może dotkniętym skutkami powodzi?
DOBRE RADY
Wybierzcie Rodzinę
To jeden z najważniejszych etapów - tutaj zdecydujecie, komu będziecie pomagać - historie potrzebujących Rodzin znajdziesz na stronie Szlachetnej Paczki.
W zespole, w którym zdecydowaliście się zorganizować Szlachetną Paczkę, wybierzcie Rodzinę na stronie: www.szlachetnapaczka.pl/wybor-rodziny. Najlepiej wybrać Rodzinę od razu, przeglądając historie, potrzeby oraz lokalizację (to ważne, ponieważ Waszym zadaniem będzie m.in. dostarczenie Paczki do magazynu przypisanego do wybranej Rodziny). Im później po 16 listopada wybierzecie Rodzinę, tym mniej czasu będziecie mieli na przygotowanie pomocy, która trafi do adresatów 14 i 15 grudnia, w tzw. Weekend Cudów. Upewnijcie się, że jesteście w stanie odpowiedzieć na potrzeby Rodziny, zawarte w jej opisie.
Odbierzcie potwierdzenie i instrukcję
Tutaj dowiesz się, jak podzielić się produktami z listy potrzeb Rodziny oraz gdzie znajdziesz Poradnik "Jak przygotować Szlachetną Paczkę?".
Po wybraniu Rodziny, której historia chwyci Was za serce, otrzymacie e-mailowe potwierdzenie zostania Darczyńcami i Darczyńczyniami. W wiadomości zawarte będą dwie bardzo ważne informacje: podsumowanie potrzeb oraz kontakt do Wolontariuszki / Wolontariusza opiekującego się Rodziną. Podsumowanie potrzeb to lista produktów, które powinny znaleźć się w Paczce. Zarówno tych kluczowych, czasem kosztowniejszych (jak np. lodówka czy pralka), jak i tych, które okazują się ważne, mimo że niewielkie (bo dziewczynka marzy o kredkach do szkoły czy nowym plecaku a seniorka o butach na zimę).
DOBRE RADY
Skontaktujcie się z Wolontariuszem / Wolontariuszką
Przygotowując Paczkę, nie jesteście sami – macie wsparcie Wolontariusza lub Wolontariuszki, od których uzyskacie kluczowe informacje.
W e-mailu otrzymanym po wyborze znajdziecie kontakt do Wolontariuszki / Wolontariusza opiekującego się wybraną przez Was Rodziną. Ich zadaniem było poznanie wcześniej Rodziny, zweryfikowanie jej historii i potrzeb i na tej podstawie zdecydowanie o włączeniu do Szlachetnej Paczki. To on / ona zadba, aby Wasza pomoc dotarła prosto do Rodziny. Możecie sami skontaktować się z Wolontariuszem / Wolontariuszką lub poczekać aż on / ona to zrobi – zazwyczaj dzieje się to w ciągu kilku godzin lub dni od wyboru. Wolontariusza / Wolontariuszkę możecie dopytać o szczegóły dotyczące potrzeb Rodziny i organizacji pomocy. Doradzi też, jak bezpiecznie dostarczyć Paczkę do odpowiedniego magazynu. Pozostawajcie w kontakcie aż do Weekendu Cudów (14-15 grudnia).
Niech się dzieje magia pomocy
Zebrać wspierających, zebrać pieniądze na zakupy, zebrać zakupione przedmioty – tu pokażemy Ci, jak skoordynować przygotowania do kompletowania Szlachetnej Paczki.
Macie już wybraną Rodzinę i znacie jej potrzeby. Pora zacząć organizować zawartość Paczki. Są dwie najpopularniejsze formy przygotowywania Paczki wspólnie ze znajomymi: zbiórka potrzebnych rzeczy albo zbiórka pieniędzy, a czasami połączenie jednego i drugiego.
Zadbaj o dobrą komunikację. Ważne, żeby cała Wasza grupa miała spójną wiedzę nt. tego, jak będzie wyglądał Wasz plan kompletowania Paczki.
Tu znajdziesz materiały graficzne >
DOBRE RADY
Zróbcie zakupy i zacznijcie kompletowanie Paczki
Zakupy – ich planowanie, zamawianie i zbieranie w jednym miejscu wymagają od Was dobrej koordynacji.
Kiedy już zgromadzicie środki i zorganizujecie zbiórkę produktów - rozpocznijcie proces kompletowania Paczki. Zróbcie zakupy według listy potrzeb wybranej Rodziny. Zakupy możesz zrobić tradycyjnie, np. w Biedronce, lub online, np. na platformie zakupowej Allegro.pl. Duże sprzęty warto zamówić bezpośrednio do magazynu Paczki przypisanego do Waszej Rodziny z dowozem w Weekend Cudów (koniecznie ustalcie to z Wolontariuszem / Wolontariuszką). Pozostałe rzeczy zamówcie bezpośrednio do Waszego miejsca składania Paczki i zadbajcie o to, aby miał je kto odebrać. Możecie się też umówić na zamówienie i dostarczanie produktów do jednej lub kilku wybranych osób, które potem skupią się na pakowaniu.
Tutaj znajdziesz arkusz kalkulacyjny do wpisania potrzeb Rodziny i produktów zebranych do Paczki >
Umówcie się na wspólne pakowanie
Pakowanie to przyjemny moment, ale jest kilka ważnych rad i zasad, o których musicie pamiętać.
Pora zapakować prezenty, które jako Wasza Szlachetna Paczka trafią do Rodziny. Wspólne pakowanie Paczki to pomysł na fajne spędzenie czasu w dobrym towarzystwie. Umówcie się w biurze lub innym miejscu (mieszkanie, dom, garaż, sala konferencyjna) na zapakowanie zgromadzonych prezentów.
Przygotuj wcześniej:
- kartony (zrezygnuj z siatek typu "reklamówka", toreb prezentowych itp.) – na tyle duże, żeby pomieściły wiele produktów (Paczka składa się z różnych przedmiotów, które najłatwiej pakować grupami, np. produkty spożywcze, chemia, ubrania, pościel itd.), ale na tyle małe, żeby można je było sprawnie przenosić,
- szeroką taśmę klejącą,
- papier do pakowania,
- wstążki i inne ozdoby.
Każda paczka musi być oznaczona specjalnym kodem identyfikacyjnym przypisanym do wybranej Rodziny, który dostaniecie w e-mailu potwierdzającym wybór Rodziny oraz oznaczeniem numeru cząstkowego Paczki (1/12; 2/12 itp.). Dzięki temu będziemy mieli pewność że wszystkie kartony dotrą do rodziny w komplecie.
Zadbajcie o dostarczenie Waszej Szlachetnej Paczki do magazynu
To moment, kiedy przekazujecie Paczkę do magazynu, z którego będzie dostarczona do Rodziny. Tu znajdziecie kilka ważnych rad.
Na tym etapie potrzebujecie transportu, zazwyczaj wystarczy jeden większy samochód lub jedno, dwa auta osobowe (zależy od wymiarów samochodu i wielkości Paczki), aby w Weekend Cudów (14-15 grudnia) dostarczyć paczki pod wskazany w e-mailowym potwierdzeniu adres rejonowego magazynu Szlachetnej Paczki. Dokładny termin i godzinę dostarczenia Paczki umówicie z Wolontariuszem / Wolontariuszką. Do magazynu możecie wybrać się osobiście.
Drugą opcją dostarczenia Paczki do magazynu jest skorzystanie z usług firmy kurierskiej, która odbierze Paczki spod wskazanego adresu. Jeśli wybierzecie tę opcję, pamiętajcie, aby ustalić wszystko z Wolontariuszem / Wolontariuszką i podać kurierowi jego / jej numer telefonu.
Cieszcie się Weekendem Cudów i czekajcie na relację Wolontariusza / Wolontariuszki
Na koniec - zwieńczenie Waszego zaangażowania - radość z Waszej Paczki i reakcja obdarowanych!
Weekend Cudów to najpiękniejsze dwa dni z całego roku działania Szlachetnej Paczki. Kilkanaście tysięcy Rodzin w potrzebie z niemal każdego zakątka Polski otrzyma pomoc od Darczyńczyń i Darczyńców, takich jak Wy. Pod koniec Weekendu możecie zadzwonić do Wolontariusza / Wolontariuszki, jeśli sam nie zrobi tego wcześniej, i zapytać o reakcje Rodziny, której pomogliście. Po Weekendzie Cudów Wolontariusz / Wolontariuszka przygotuje dla Was również tzw. Prezent dla Darczyńcy, który będzie piękną pamiątką Waszego wspólnego pomagania.
Materiały do pobrania
Checklista kroków do wykonania
Lista potrzeb Rodziny w arkuszu kalkulacyjnym
Materiały graficzne
MASZ WĄTPLIWOŚCI?
Zobacz, jak wygląda radość obdarowywanych Rodzin. To wszystko dzieje się dzięki Wam.
A POMOC PACZKI W TYM ROKU JEST POTRZEBNA JAK NIGDY
W ramach tegorocznej edycji Szlachetnej Paczki można wesprzeć zarówno rodziny w potrzebie znajdujące się w najbliższej okolicy, jak i tych, którzy próbują zbudować swoje życie na nowo po wrześniowej powodzi. Organizatorzy programu zadbają o logistykę tak, by transport paczek z pobliskich Wam magazynów dotarł bezpośrednio do poszkodowanych.
Kontakt
Infolinia Paczki
(+48)
12 333 78 00
w godz. 10:00-18:00.
7 dni w tygodniu
napisz do nas na:
[email protected]
przejdź do rozmowy z botem lub konsultantem Paczki
Jak zrobić Paczkę
Partnerzy dla Paczki
Sprawdź, jakie oferty wspierające Paczkę przygotowali dla swoich Klientów nasi Partnerzy