Rezygnacja ze wspólnego rozliczenia małżonków
Spis treści
Wiele małżeństw przy rozliczaniu za dany rok zadaje sobie pytania, czy rozliczać się z małżonkiem, kiedy opłaca się z małżonkiem, a w jakiej sytuacji wspólne rozliczenie PIT jest nieopłacalne. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na nurtujące Cię pytania.
Co zrobić aby móc się wspólnie rozliczyć z małżonkiem
- mieć wspólność majątkową,
- być w związku małżeńskim lub zawrzeć związek małżeński w trakcie roku i pozostać w nim do ostatniego dnia roku podatkowego
- podlegać nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce lub co najmniej 75% swoich łącznych całkowitych przychodów osiągać na terytorium Polski oraz mieć miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w innym państwie UE, EOG bądź w Szwajcarii lub jedno z małżonków podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce a drugi ma miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w państwie UE, EOG albo w Szwajcarii
- złożyć wniosek o łączne opodatkowanie dochodów, jeżeli Twój małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego albo po jego upływie ale przed złożeniem zeznania podatkowego. Warunkiem jest, aby między wami istniała wspólność majątkowa.
W jakich przypadkach wspólne rozliczenie nie jest możliwe
- jeżeli Ty lub małżonek prowadzicie działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym (19%)
- jeżeli Ty lub małżonek prowadzicie działalność gospodarczą opodatkowaną zryczałtowanym podatkiem dochodowym (z wyjątkiem przepisów dotyczących przychodów z najmu/ dzierżawy prowadzonych poza działalnością gospodarczą) – w zakresie osiągniętych w roku podatkowym przychodów, poniesionych kosztów uzyskania przychodów, zobowiązania lub uprawnienia do zwiększania lub pomniejszenia podstawy opodatkowania albo przychodów, zobowiązania lub uprawnienia do dokonywania innych doliczeń lub odliczeń,
- jeżeli Ty lub małżonek prowadzicie działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach wynikających o podatku tonażowym lub ustawy o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych
Rezygnacja ze wspólnego rozliczenia małżonków
W przypadku kiedy w poprzednich latach rozliczałeś się wspólnie z małżonkiem, ale za 2023 chcecie rozliczyć się osobno, to nie musicie o tym fakcie zawiadamiać urzędu skarbowego. Wystarczy, że złożycie odrębne zeznania podatkowe.
Natomiast, jeśli po złożeniu wspólnego rozliczenia zmienicie zdanie i będziecie chcieli rozliczyć się osobno, to wystarczy, że złożycie odrębne zeznania podatkowe zaznaczając je jako korekta zeznania. W przypadku składania osobnego rozliczenia musicie sprawdzić wysokość podatku wykazanego na składanych korektach. Jeśli zobowiązanie wobec urzędu skarbowego zwiększy się, zobowiązani jesteście do zapłaty różnicy razem z należnymi odsetkami liczonymi od następnego dnia po upływie terminu do składania zeznania podatkowego czyli do 30 kwietnia.
Wspólne rozliczenie z małżonkiem pobierającym świadczenie pielęgnacyjne
Wspólne rozliczenie z małżonkiem pobierającym świadczenie pielęgnacyjne jest jak najbardziej możliwe oraz może przynieść korzyści podatkowe. Wspólne rozliczenie nie tylko ułatwia złożenie zeznania podatkowego, ale również daje możliwość skorzystania z ulg podatkowych np:
- rozliczenia wydatków na zakup leków,
- rozliczenia wydatków na adaptację i wyposażenie mieszkań i budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności,
- rozliczenia wydatków na zakup artykułów pomocniczych,
- rozliczenia wydatków na opiekę medyczną czy rehabilitację.
W każdym przypadku należy sprawdzić czy dane wydatki mogą być uwzględnione w odliczeniu, a tym samym obniżyć wysokość podatku.
Czy rozliczać się z małżonkiem
Wielu przypadkach rozliczanie wspólnie z małżonkiem opłaca się, wspólne opodatkowanie może przynieść korzyści podatkowe. Dotyczy to szczególnie małżeństw:
- w których pracuje tylko jeden z małżonków,
- w których jedno z małżonków osiągnęło dochody niepowodujące obowiązku zapłaty podatku ( tj. 30 000,00)
- jeden z małżonków osiągnął dochody opodatkowane według stawki 32 %, a dochody drugiego mieszczą się w pierwszym progu podatkowym, czyli są opodatkowane według stawki 12%
- prowadzą odrębne działalności gospodarcze opodatkowane według skali podatkowej (czyli na zasadach ogólnych) i jeden z małżonków zawiesił działalność gospodarczą, a drugi osiągnął wysoki dochód
- jeden z małżonków pracuje w oparciu o umowę o pracę, a drugi z małżonków prowadzi działalność gospodarczą, w której poniósł stratę.
W wymienionych wyżej przypadkach wspólne rozliczenie z małżonkiem będzie dla Ciebie korzystne i pozwoli na otrzymanie zwrotu podatku z urzędu skarbowego, w wyższej wysokości niż rozliczalibyście się oddzielnie.
Jeżeli wasze dochody mieszczą się w pierwszym progu podatkowym, to rozliczenie wspólne raczej nie wpłynie na wysokość zapłaconego podatku, ale na pewno zaoszczędzi czas przy jego rozliczeniu.
Z kolei wspólne rozliczenie z małżonkiem może nie opłacać się jeśli Ty lub małżonek uzyskujecie dochody za granicą podlegające opodatkowaniu w Polsce. W efekcie wspólnie rozliczając się możecie zapłacić wyższy podatek.
W przypadku rozliczania dochodów uzyskanych za granicą mamy do czynienia z dwoma metodami ich opodatkowania:
- Metoda wyłączenia z progresją – dochód uzyskany za granicą nie podlega opodatkowaniu w Polsce, jego wysokość wpływa jednak na ustalenie stawki podatku od pozostałych dochodów, które podlegają opodatkowaniu w Polsce. Taka metoda ma zastosowanie do dochodów uzyskanych w kraju, z którym Polska zawarła umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania np. z Niemcami, Francją, Hiszpanią, Norwegią, Węgrami.
- Metoda proporcjonalnego odliczenia – dochód uzyskany za granicą jest opodatkowany w Polsce, ale od należnego w Polsce podatku odliczasz podatek zapłacony za granicą. Odliczenie to jest możliwe tylko do wysokości podatku przypadającego na dochód uzyskany w obcym kraju. W takim przypadku masz obowiązek złożenia zeznania podatkowego. Taką metodę stosujesz do dochodów uzyskanych np.: w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Holandii.
W przypadku takich dochodów najlepiej obliczyć należny podatek na dwa sposoby czyli obliczyć jego wysokość w przypadku wspólnego rozliczenia z małżonkiem oraz sporządzić odrębne dla każdego. Następnie sprawdzić, które rozliczenie będzie dla Was korzystniejsze podatkowo.
To również Cię zainteresuje: