Jak sprawdzić, czy PIT został rozliczony przez urząd skarbowy?
Niezależnie od tego czy rozliczasz się poprzez e-pit, inne rozwiązanie online (takie jak np. PITAX) czy też składasz lub wysyłasz zeznanie bezpośrednio do Urzędu może Cię interesować na jakim etapie jest PIT i czy urząd go rozliczył. Poniżej podpowiemy Ci, gdzie sprawdzić status rozliczenia PIT.
Jak sprawdzić status PIT wysłanego przez internet? Na jakiej stronie sprawdzić PIT?
By sprawdzić status PIT 2023 wysłanego przez internet wejdź na portal podatkowy Ministerstwa Finansów: podatki.gov.pl. Wybierz opcję PIT i zaloguj się do e-Urzędu Skarbowego (kliknij niebieski przycisk „e-Urząd Skarbowy – zaloguj się”). Zalogować się możesz na trzy sposoby: poprzez profil zaufany, aplikację mObywatel lub wpisując swoje dane podatkowe (PESEL lub NIP i kwotę przychodu z poprzedniego PIT-a).
Po zalogowaniu rozwiń zakładkę „Usługi” i kliknij w „Twój e-PIT”. Następnie kliknij w zakładkę „Złożone dokumenty”. W niej znajdziesz informacje o swoich deklaracjach PIT. Wybierz konkretny rok by zobaczyć listę złożonych deklaracji i ich status.
Co oznacza status 200 e-PIT?
PIT status 200 w urzędzie skarbowym oznacza, że Twój e-PIT został złożony poprawnie. PIT status 200, co dalej? Skoro PIT jest złożony poprawnie, pobierz UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru).
Jak uzyskać UPO?
UPO przyznawane jest rozliczeniu, gdy otrzymuje ono status 200. Jeśli rozliczenie PIT zostało złożone poprawnie, co oznacza status 200 w Urzędzie Skarbowym, warto pobrać UPO. Jeśli rozliczenie nastąpiło przez program do rozliczania PIT, to można pobrać je na komputer. Warto to zrobić, by móc przechowywać UPO na wypadek kontroli, stanowi ono bowiem identyfikator złożonego PIT. Przechowuj na dysku lub w wersji drukowanej UPO każdego złożonego przez siebie PIT-a.
Status rozliczenia PIT inny niż 200
Jeśli Twoja deklaracja otrzymała status 401, 411, 412 lub 414, oznacza to, że jest ona nieprawidłowo wypełniona lub nieprawidłowo podpisana. Popraw błędy i wyślij deklarację ponownie. Co oznaczają te statusy?
- status 401 – być może nie wszystkie pozycje w deklaracji zostały wypełnione
- status 411 – negatywna weryfikacja deklaracji, zeznanie z takim identyfikatorem podatkowym już istnieje np. w sytuacji wysłania tej samej deklaracji pocztą i drogą elektroniczną
- status 412 – niezgodność danych autoryzujących z danymi w dokumencie, np. w wyniku opatrzenia deklaracji podpisem elektronicznym nieweryfikowalnym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu
- status 414 – błędne dane identyfikacyjne np. podanie błędnego numeru NIP, PESEL, wskazanie błędnej kwoty przychodu złożonej w deklaracji za rok poprzedni
Status PIT-u wypełnionego w komercyjnym programie do rozliczeń sprawdzisz w e-Urzędzie Skarbowym (w sposób opisany powyżej). Informację o statusie złożonej deklaracji PIT znajdziesz też w programie do rozliczeń z którego wysłałeś PIT. Na przykład w przypadku PITAX-a informację tę znajdziesz, po zalogowaniu się do www.pitax.pl ,w górnej zakładce „Konto Podatnika”, w podmenu „Zeznania”.
Status 200 i wysłane przez Urząd UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru) oznaczają, że PIT dotarł do urzędu skarbowego.
Co zrobić, gdy jest nieprawidłowy status deklaracji podatkowej?
W przypadku, gdy status deklaracji jest inny niż 200, należy deklarację poprawić. Może to wiązać się z koniecznością ponownego rozliczenia i wysłania PIT.
Jak sprawdzić czy PIT został rozliczony przez urząd skarbowy?
PIT możesz też wypełnić w formie papierowej i wysłać pocztą lub złożyć bezpośrednio w Urzędzie Skarbowym. Jak sprawdzić czy urząd skarbowy rozliczył PIT w takim przypadku? Status tak złożonej deklaracji sprawdzisz logując się w Twój e-PIT (ścieżka identyczna jak przy złożeniu deklaracji za pomocą platformy internetowej). Osoby nie posługujące się internetem mogą sprawdzić status deklaracji kontaktując się telefonicznie ze swoim Urzędem Skarbowym (tym, do którego składane było zeznanie).
To również Cię zainteresuje: