Formularze PIT za 2024 rok – nowe wzory obowiązujące od stycznia 2025
Spis treści
- Które formularze PIT się zmieniły?
- Nowe formularze PIT – co się zmieniło od 1 stycznia 2025 r.?
- Zmiany ustawowe wpływające na na PIT
- Nowe wzory formularzy PIT – kogo dotyczą?
- Gdzie pobrać nowe formularze PIT?
- Wybierz właściwy dla siebie formularz PIT. Druki PIT 2023:
- Nie czekaj do ostatniej chwili z rozliczeniem podatku, jeśli chcesz przekazać 1,5%!
Większość formularzy PIT rokrocznie doświadcza pewnego liftingu. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się, które konkretnie formularze PIT się zmieniły, gdzie je znajdziesz oraz na jakie nowości w rozliczaniu podatków warto zwrócić uwagę.
Które formularze PIT się zmieniły?
Ministerstwo Finansów opublikowało na stronie Biuletynu Informacji Publicznej MF nowe wzory formularzy PIT – dotyczące uzyskanych przychodów i dochodów lub poniesionych strat od 1 stycznia 2024 roku. Są to następujące arkusze: PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-38, PIT-39, PIT-R, PIT-8AR, PIT-8C, PIT-NZ i PIT-NZS.
Zmianie uległ również wzór załącznika PIT/O informującego o odliczeniach od dochodu i od podatku, stosowany do zeznań podatkowych: PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37.
Wzór zeznania PIT-37 za 2024 r. nie uległ zmianie i nadal obowiązująca jest wersja z numerem 30.
Jeśli masz wątpliwości, który formularz wybrać możesz skorzystać z prostego i intuicyjnego rozwiązania jakim jest program PITax.pl, który pomoże Ci przejść przez cały proces rozliczenia, wybrać formularz i właściwe ulgi:
Nowe formularze PIT – co się zmieniło od 1 stycznia 2025 r.?
Nowe formularze PIT łączyły się ze zmianami ustawowymi po wprowadzeniu Nowego Polskiego Ładu, Zawierały również zmiany o charakterze porządkowym i dostosowawczym.
Nowe formularze PIT łączyły się ze zmianami ustawowymi oraz zawierały również zmiany o charakterze porządkowym i dostosowawczym.
Zmiany ustawowe wpływające na na PIT
- wakacje ZUS – Od listopada 2024 rozpoczęto przyjmowanie wniosków o wakacje od składek ZUS dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Zwolnienie dotyczy opłacania składek za jeden, dowolnie wybrany miesiąc w roku kalendarzowym, z wyłączeniem składki zdrowotnej. Z wakacji od ZUS w 2024 można było skorzystać tylko w jednym miesiącu – grudniu.
- świadczenia wspierające i „aktywny rodzic” – świadczenia zwolnione z podatku PIT – Od 1 października 2024 można składać wniosek do ZUS o tzw. „babciowe”, czyli świadczenia w ramach programu „Aktywny rodzic”. Wprowadzone zostały trzy nowe świadczenia dla rodziców, którzy wychowują małe dzieci: aktywni rodzice w pracy, aktywnie w żłobku i aktywnie w domu. Co ważne, świadczenia są zwolnione z podatku PIT. Wsparcie wynosi od 500 zł do nawet 1900 zł miesięcznie.
- zmiany w uldze rehabilitacyjnej i prorodzinnej – w 2024 r. prawo do ulgi zostało rozszerzone i objęło także dziadków i wnuków osób z orzeczeniem o niepełnosprawności. Dzięki temu opiekunowie osób niepełnosprawnych także mogą skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej, która polega na odliczeniu równowartości wydatków w ramach określonych limitów, poniesionych na cele rehabilitacyjne lub ułatwienie wykonywania czynności życiowych tych osób.
- ulga dla przedsiębiorców wspierających Ukrainę – przedsiębiorcy mają możliwość odliczenia wydatków na darowizny, zarówno pieniężne, jak i rzeczowe, które zostały przekazane na cele związane z łagodzeniem skutków wojny na Ukrainie. Istotnym warunkiem jest, aby darowizny były przekazywane za pośrednictwem organizacji pozarządowych, organów samorządu terytorialnego, wojewodów lub podmiotów zaangażowanych w pomoc humanitarną
W PIT 2022 po wprowadzeniu nowych przepisów Polskiego Ładu podatnicy mogli przekazać już nie 1%, a 1,5% podatku dochodowego na rzecz wybranej przez siebie Organizacji Pożytku Publicznego. Zmiana ta obejmuje również rozliczenia PIT za rok 2024.
Nowe wzory formularzy PIT – kogo dotyczą?
Nowe formularze PIT-36 lub PIT-36S (dotyczący przedsiębiorstw w spadku) będą odpowiednie dla Ciebie, kiedy:
• prowadzisz pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej,
• rozliczasz się za pomocą skali podatkowej (12%, 32%),
• uzyskujesz przychody z najmu, dzierżawy, podnajmu i innych tego typu form zarobkowania,
• posiadasz przychody z zagranicy (to może być zarówno wynagrodzenie, jak i świadczenie socjalne, np. emerytura).
Wybierz formularz PIT-36L lub PIT-36LS (dotyczący przedsiębiorstw w spadku), jeśli:
• prowadzisz pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej,
• rozliczasz się za pomocą liniowej formy opodatkowania dochodów.
PIT-37 będzie Cię dotyczył, gdy:
• źródłem Twoich dochodów jest wynagrodzenie netto (np. na podstawie obowiązującej w 2024 roku umowie o pracę),
• Twój pracodawca odprowadza za Ciebie stosowne składki (o nie jest pomniejszone Twoje wynagrodzenie).
Zestawienie nowych załączników do deklaracji podatkowych:
- PIT/B – dla przedsiębiorców,
- PIT/BR – dla odliczających koszty poniesione na działalność badawczo-rozwojową
- PIT/IP – dla osób z dochodami lub stratami dotyczącymi ustawowo określonych praw własności intelektualnej,
- PIT/O – pozwalający na skorzystanie z odliczeń od dochodów (np. wspomnianej już ulgi 4+) lub podatku,
- PIT/SE – poświęcony dochodom z działalności na specjalnej strefie ekonomicznej oraz na podstawie decyzji o wsparciu,
- PIT/WZ – czyli wniosek o przygotowanie rocznego rozliczenia podatkowego za podatnika,
- PIT/PZ – informujący o wyborze opodatkowania ryczałtem od przychodów zagranicznych osób fizycznych przenoszących miejsce zamieszkania do Polski,
- PIT/DZ – dla podatników informujących o dzieciach przy uldze rodzina 4+,
- PIT-CSR/PIT-CSRS – dla osób, które poniosły koszty na działalność sportową, kulturalną oraz wspierającą szkolnictwo wyższe i naukę,
- PIT-RB/PIT-RBS – informujący o kosztach poniesionych na robotyzację.
Gdzie pobrać nowe formularze PIT?
Pamiętaj, że czas na złożenie deklaracji podatkowych dla formularzy PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39 i PIT-OP masz do 30 kwietnia 2025 r.. Jest to też termin wypełnienia rubryki z 1,5%.
Wybierz właściwy dla siebie formularz PIT. Druki PIT 2023:
Nie czekaj do ostatniej chwili z rozliczeniem podatku, jeśli chcesz przekazać 1,5%!
Pamiętaj, że tylko rozliczenie złożone w terminie pozwoli na skorzystanie z możliwości przekazania 1,5% Twojego podatku na wybraną Organizację Pożytku Publicznego (OPP).
W Polsce niemal 2,5 mln osób żyje w skrajnym ubóstwie. Dotarcie do nich jest pierwszym i często najważniejszym krokiem w niesieniu mądrej pomocy. Pomocy, która nie jest możliwa bez wsparcia z zewnątrz – bez darczyńców czy tych, którzy decydują się przekazać Szlachetnej Paczce 1,5% swojego podatku (KRS 0000050905).
Dzięki Twojemu wsparciu i w tym roku uda się pomóc najbardziej potrzebującym odzyskać godność, marzenia i dać nadzieję na zmianę. Twoje 1,5% ma znaczenie.
Aby przekazać 1,5% podatku możesz w swojej deklaracji podać numer KRS 0000050905 lub skorzystać z programu PITax.pl, który pomoże Ci w szybki i prosty sposób rozliczyć swój PIT:
To również Cię zainteresuje: