Druk PIT-2. Czym jest, kto powinien go złożyć i kiedy?
Spis treści
Czym jest PIT-2?
Pit 2 to formularz, którego złożenie jest prawem a nie obowiązkiem pracownika. Dotyczy pracowników, którzy objęci są podatkiem od osób fizycznych, a więc m.in. takich, którzy pracują na umowie o pracę.
Formularz PIT-2 w wersji obowiązującej od 2023 roku obejmuje znacznie szerszy zakres niż wcześniej – jest on narzędziem, za pomocą którego pracownik informuje swojego pracodawcę o różnych czynnikach, które wpływają na odprowadzane w jego imieniu zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.
Formularz PIT-2 obejmuje takie części, jak:
- oświadczenie w sprawie zmniejszenia zaliczki o kwotę zmniejszającą podatek,
- oświadczenie o zamiarze preferencyjnego opodatkowania dochodów (z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko),
- oświadczenie w sprawie korzystania z podwyższonych pracowniczych kosztów uzyskania przychodów,
- oświadczenie w sprawie ulg takich, jak ulga na powrót, ulga dla rodzin 4+, ulga dla pracujących seniorów,
- wniosek o niestosowanie ulgi dla młodych lub pracowniczych kosztów uzyskania przychodów,
- wniosek o niepobieranie zaliczek w roku podatkowych (który dotyczy osób, które spodziewają się, że ich dochody w danym roku nie przekroczą 30 000 złotych).
Charakter tego formularza uległ rozszerzeniu, ponieważ wcześniej Pit-2 zasadniczo stanowił oświadczenie pracownika, że chce on, aby pracodawca co miesiąc pomniejszał jego zaliczki na podatek dochodowy o kwotę zmniejszającą podatek (1/12), co przekłada się na wyższe wynagrodzenie pracownika co miesiąc.
Kiedyś ulgę tę stosowano wówczas, jeżeli dochody pracownika mieściły się w pierwszym progu podatkowym. Obecnie, ulga ta może być stosowana także u pracowników, których dochody przekraczają pierwszy próg podatkowy.
Nowy formularz PIT-2
Od 1 stycznia 2023 roku obowiązuje nowy wzór formularza PIT-2 (wersja 9), który wprowadził istotne zmiany w sposobie składania oświadczeń przez podatników. Formularz ten stał się bardziej kompleksowy, umożliwiając m.in. podział kwoty zmniejszającej podatek między maksymalnie trzech płatników. Podatnicy mogą teraz składać oświadczenia i wnioski w dowolnym momencie roku, a raz złożone oświadczenie obowiązuje również w kolejnych latach, o ile sytuacja podatnika nie ulegnie zmianie.
Na dzień dzisiejszy, nie wprowadzono dodatkowych zmian w formularzu PIT-2 ani w zasadach jego składania na rok 2025. Oznacza to, że podatnicy powinni stosować się do wytycznych obowiązujących od 2023 roku.
Pit 2 a kwota wolna od podatku
Kwota zmniejszająca podatek zależy od obowiązującej kwoty dochodu wolnej od podatku, która aktualnie wynosi 30000 złotych. Po pomnożeniu tej kwoty przez 12%, czyli aktualnie obowiązującą stawkę podatku dochodowego, otrzymujemy kwotę 3600 złotych. W skali miesiąca płatnik ma prawo pomniejszyć kwotę zaliczki na podatek o jedną dwunastą tak wyliczonej kwoty zmniejszającej podatek – czyli o 300 złotych.
Pobieranie zaliczki na podatek dochodowy
Zaliczka na podatek dochodowy pobierana jest przez pracodawcę z wynagrodzenia. Pobierana jest, jeśli pracownik otrzymuje przychody:
- ze stosunku pracy, ze stosunku służbowego lub spółdzielczego,
- z pracy nakładczej,
- z wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej w spółdzielniach pracy,
- z zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakład pracy.
Ile zaliczki pobiera pracodawca na podatek dochodowy?
Pracodawca ma obowiązek pobierać 12% dochodu pracownika, który uzyskał w danym miesiącu. Jeśli dochody pracownika od początku roku przekroczyły 120 tys. zł, to pracodawca pobiera 32%. 32% pobiera on jednak dopiero od miesiąca następującego po miesiącu, w którym pracownik przekroczył dochód 120 tysięcy złotych, liczony od początku roku (czyli przekroczył pierwszy próg podatkowy).
Kiedy pracownik powinien złożyć druk PIT 2?
Pracownik najczęściej składa PIT-2 przed pierwszą wypłatą lub przed pierwszą wypłatą w danym roku podatkowym. Po wprowadzeniu Polskiego Ładu, pracownik ma możliwość złożenia PIT 2 w dowolnym momencie roku. Pracodawca uwzględni jego złożenie podczas wypłaty wynagrodzenia najpóźniej w miesiącu kolejnym po miesiącu złożenia druku.
Pit-2 nie musi być składany rokrocznie. Raz złożony formularz, obowiązuje aż do odwołania. Jeśli następują jakieś ważne zmiany, pracownik ma obowiązek poinformować o tym pracodawcę, również w kontekście druku PIT-2.
Jeśli rozliczasz PIT za 2024 rok, pamiętaj o przekazaniu 1,5 procenta swojego podatku dochodowego wybranej organizacji pożytku publicznego. Przekazując 1,5% podatku Szlachetnej Paczce działasz realnie i wspierasz najbardziej potrzebujące osoby.
Skorzystaj z programu PITax, który pomoże Ci uwzględnić wszystkie przysługujące Ci w danym roku podatkowym ulgi:
To również Cię zainteresuje: