Odliczenie darowizn na cele kościelne za 2023
Spis treści
- Czym jest darowizna na cele kultu religijnego?
- Cele kultu religijnego – zwróć uwagę na formułowanie celów szczegółowych
- Przekazujesz darowiznę wraz z małżonkiem?
- Ile może wynosić odliczenie?
- Czego potrzebujesz, żeby odliczyć darowiznę na cele kultu religijnego? Wymagane formalności i dokumenty:
- Darowizna na cele charytatywno-opiekuńcze – bez limitu
Czym jest darowizna na cele kultu religijnego?
Darowizna na cele kultu religijnego przykład: darowizna na kościół, darowizna przekazywana związkom religijnym oraz kościelnym osobom prawnym (m.in. zakonom, parafiom) np. na budowę, remont, wyposażenie czy zakup przedmiotów liturgicznych.
Cele kultu religijnego – zwróć uwagę na formułowanie celów szczegółowych
Wskazanie celu kultu religijnego może być ogólne, czyli „darowizna na cele kultu religijnego” lub szczegółowe, np.: „darowizna na renowację ołtarza”. Należy zwrócić uwagę na drugi przypadek – jeśli uszczegółowimy cel, istnieje podstawa do kwestionowania danego celu. Urzędnik może stwierdzić, że dany cel nie jest celem kultu religijnego i wyłączyć prawo odliczenia do darowizny.
Przekazujesz darowiznę wraz z małżonkiem?
Jeśli darowiznę przekazują małżonkowie, może się zdarzyć, że prawo do odliczenia darowizny zyska tylko jeden z małżonków, właściciel rachunku bankowego, z którego dokonano przelewu. Kiedy tak się dzieje?
- jeżeli para nie okazała organom podatkowym aktu darowizny zawartej przez oboje,
- oraz kiedy dowodem dokonania darowizny był tylko przelew bankowy z rachunku jednego z małżonków.
Odlicz wszystkie przysługujące Ci ulgi za pomocą bezpłatnego programu PITax:
Ile może wynosić odliczenie?
Łączna kwota odliczeń, łącznie z darowiznami honorowych dawców krwi czy darowiznami na cele kultu religijnego, nie może przekroczyć 6% dochodu w roku podatkowym. Jeżeli przedmiotem darowizny są towary opodatkowane podatkiem od towarów i usług, za kwotę darowizny uważa się wartość towaru wraz z podatkiem od towarów – jest to wartość brutto, czyli wartość netto +VAT.
W celu skorzystania z prawa do takiego odliczenia konieczne jest przekazanie darowizny na cele kultu religijnego oraz posiadanie stosownego udokumentowania wysokości wydatków poniesionych na te cele – szczegóły poniżej.
Czego potrzebujesz, żeby odliczyć darowiznę na cele kultu religijnego? Wymagane formalności i dokumenty:
- przygotuj dowód wpłaty, jaka trafiła na rachunek bankowy obdarowanego. Co ważne – w dowodzie wpłaty trzeba wskazać cel darowizny;
- wykazanie w zeznaniu rocznym kwoty przekazanej darowizny, kwoty dokonanego odliczenia oraz danych pozwalających na identyfikację obdarowanego;
- by odliczyć darowiznę, niezbędny będzie dokument potwierdzający wysokość przekazanego wsparcia, a także dane obdarowanego. Jeżeli przekazano darowiznę inną niż pieniężna, trzeba przygotować np. pisemną umowę darowizny, zadbaj o oświadczenie obdarowanego, które będzie potwierdzeniem przyjęcia darowizny;
- przygotuj umowę pisemną darowizny dla celów dowodowych. Oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego. Nie masz takiego dokumentu? Umowa darowizny zawarta bez zachowania tej formy staje się ważna, jeżeli deklarowane świadczenie zostało spełnione, a zatem element ten nie jest konieczny.
Darowizna na cele charytatywno-opiekuńcze – bez limitu
Przede wszystkim darowizny na cele kultu religijnego nie są tożsame z darowiznami na cele charytatywno-opiekuńcze kościoła. To dwie różne darowizny – należy o tym pamiętać.
Gdy darowizna została przekazana na cele charytatywno-opiekuńcze kościelnym osobom prawnym (zgodnie z przepisami zawartymi w ustawach regulujących stosunki Państwa do poszczególnych kościołów), wtedy jej odliczenia nie ogranicza żaden limit.
Przekaż 1,5% swojego podatku Szlachetnej Paczce i wesprzyj najbardziej potrzebujących.
W wypełnieniu PIT za 2022 rok pomoże Ci intuicyjny, darmowy program do rozliczeń:
To również Cię zainteresuje: