Twój e-PIT – automatyczne rozliczenie PIT 2023/2024. Jak z niego korzystać?
Spis treści
- Rozliczenie w 2025 roku przez Twój e-PIT
- Kogo dotyczy Twój e-PIT?
- Automatyczne rozliczenie PIT 2024/2025 – co zrobić?
- Twój e-PIT za 2024 rok – dlaczego warto go sprawdzić?
- Zwrot nadpłaty – korzyści z wcześniejszego rozliczenia PIT
- Twój e-PIT a samodzielne wypełnienie zeznania podatkowego
- Twój e-PIT a własna działalność gospodarcza
- Twój 1,5% na Szlachetną Paczkę ma znaczenie
Rewolucja w rozliczeniach podatkowych w końcu stała się faktem. Od 15 lutego 2024 roku Ministerstwo Finansów udostępnia podatnikom przygotowane rozliczenia PIT za 2024 rok. To już siódmy rok działania usługi Twój e-PIT, z której po raz pierwszy można było skorzystać w rozliczeniach PIT za 2018 rok. Co najważniejsze jednak, nadal to Ty decydujesz komu przekażesz 1,5% podatku. Przeczytaj czy, kiedy i w jaki sposób możesz korzystać z usługi Twój e-PIT.
Rozliczenie w 2025 roku przez Twój e-PIT
Po tym, jak przy okazji rozliczeń PIT we wcześniejszych latach podatnik mógł skorzystać z ułatwień w postaci wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (w skrócie PFR) albo rozliczenia przez pracodawcę (deklaracja PIT-12), od 2019 roku ułatwień już nie ma. Jest nowa jakość. Żeby nie powiedzieć rewolucja! Polega ona na tym, że w 2025 roku również (kiedy to rozliczamy się za rok 2024) po raz kolejny administracja skarbowa przygotowała automatycznie roczne rozliczenia PIT.
Nie musimy składać wcześniej żadnych wniosków, czy zanosić dokumentów do urzędu. Wystarczy wejść na stronę podatki.gov.pl.
Tam od 15 lutego do 30 kwietnia 2025 roku będą czekać przygotowane zeznania podatkowe.
Poza portalem podatki.gov.pl skorzystać można także z bezpłatnych, sprawdzonych programów do rozliczeń, które umożliwiają wczytanie e-PITa przygotowanego przez administrację skarbową, sprawdzenie go, edycję oraz wysłanie do odpowiedniego urzędu skarbowego. Sprawdź, jak to działa >
Kogo dotyczy Twój e-PIT?
- Osób fizycznych, które posiadają przychody z tytułu umów o pracę, umów zleceń lub umów o dzieło i jednocześnie nie prowadzą działalności gospodarczej – to podatnicy rozliczający się na deklaracji PIT-37.
- Osób uzyskujących przychody kapitałowe (np. po zbyciu akcji) – to osoby rozliczające się na deklaracji PIT-38.
- Osób fizycznych rozliczających np. przychody z umów najmu, dzierżawy lub innych podobnych, ale nie prowadzących działalności gospodarczej – to podatnicy rozliczający się na formularzach PIT-28, czy PIT-36.
Według zapowiedzi Ministerstwa Finansów, w 2024 (czyli w zeznaniu za rok 2023) po raz pierwszy z usługi Twój e-PIT skorzystać będą mogły osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Niemniej jednak, wstępnie wypełnione rozliczenie wymagać będzie uzupełnień o pewne dodatkowe dane. Jednakże, w momencie pisania tych słów nie jest jeszcze wiadome, czy Ministerstwo Finansów wywiąże się z tej obietnicy.
W 2023 roku za pośrednictwem usługi Twój e-PIT zostało złożonych 11,9 mln deklaracji PIT.
Automatyczne rozliczenie PIT 2024/2025 – co zrobić?
Pierwsze pytanie, które się nasuwa, to na jakiej podstawie zostają wypełnione deklaracje? Urząd skarbowy korzysta z danych od płatników składek (czyli np. pracodawców i zleceniodawców) ale dodatkowo część potrzebnych danych jest przepisywana z lat ubiegłych, takich jak numer konta, ulga na dzieci czy deklaracja przekazania 1,5% podatku dla wybranej organizacji pożytku publicznego (OPP).
Druga sprawa interesująca podatnika, to co należy zrobić z Twoim e-PIT-em?
- Przygotowane zeznanie można, a nawet trzeba sprawdzić! Jeżeli wszystko się zgadza, w tym: sposób rozliczenia (należy pamiętać, że zeznanie jest przygotowane indywidualnie, a możemy chcieć rozliczyć się np. wspólnie z małżonkiem), ulgi podatkowe, z których mamy prawo skorzystać czy OPP, której chcemy przekazać 1,5% podatku, rozliczenie wystarczy tylko zaakceptować.
- Jeśli coś się nie zgadza, możemy wprowadzić zmiany – wskazać organizację pożytku publicznego i przekazać jej 1,5%, jeśli tego nie zrobiliśmy w zeszłym roku lub wprowadzić odliczenia, takie jak darowizny na organizacje społeczne czy wydatki związane z użytkowaniem internetu.
- Możemy nadal rozliczyć się samodzielnie w inny, najlepszy dla siebie sposób – dokładnie tak, jak to robiliśmy w poprzednich latach. W dalszym ciągu możemy przygotowywać swój PIT w programach do rozliczenia, takich jak np. PITax.pl i wysłać wprost do urzędu skarbowego, a nawet wypełnić papierowo. Podczas samodzielnego sporządzenia PIT w innej formie, roczne rozliczenie w ramach Twój e-PIT nie będzie wiążące.
- Możemy też nie robić nic. Wprawdzie wtedy – po 30 kwietnia – rozliczenie zostanie uznane za złożone w formie, w jakiej przygotowano je w usłudze Twój e-PIT, ale stracisz nad nim kontrolę. Zdecydowanie nie polecamy tego rozwiązania! Warto pamiętać też o PIT-36 i PIT-28 – te zeznania nie zostaną zaakceptowane automatycznie, ale do 30 kwietnia 2025 roku jesteśmy zobowiązani sami zmodyfikować i zaakceptować swoje rozliczenie lub złożyć je w innej formie.
Więcej o tym, dlaczego warto być aktywnym dowiesz się w dalszej części artykułu.
Twój e-PIT za 2024 rok – dlaczego warto go sprawdzić?
Choć automatycznie wypełniona deklaracja PIT, ściąga z podatnika konieczność podejmowania jakiejkolwiek aktywności, to warto jednak trzymać rękę na pulsie i poświęcić czasem kilka minut, aby zapoznać się ze swoim zeznaniem podatkowym.
Trzeba pamiętać, że Twój e-PIT to usługa wspierająca osoby rozliczające się z fiskusem w realizacji zobowiązań podatkowych. Oznacza to ni mniej, ni więcej, że mogą zdarzyć się sytuacje, których przygotowany automatycznie PIT nie uwzględni. Dlatego właśnie, ważne jest przynajmniej sprawdzenie swojego PIT-u. Będzie to korzystniejsze dla podatnika, ponieważ pozwoli uniknąć błędów, które mogą skutkować koniecznością korekty lub obniżyć podatek poprzez wprowadzenie ulg.
Czego nie uwzględni usługa Twój e-PIT?
- Sposobu rozliczenia – PIT-y są przygotowane indywidualnie, dlatego jeśli rozliczamy się wspólnie z małżonkiem albo jako osoby samotnie wychowujące dzieci powinniśmy dokonać zmiany.
- Wybranych ulg podatkowych – w PIT przygotowanym przez urząd skarbowy zabraknie takich preferencji podatkowych, jak ulga na internet, ulga rehabilitacyjna, ulga dla krwiodawców, odliczenia darowizn na organizacje pożytku publicznego czy składek na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE).
- Deklaracji przekazania 1,5% – jeśli do tej pory nie przekazywaliśmy 1,5% na OPP (lub we wcześniejszych latach 1%) lub chcemy wybrać inną organizację niż rok temu, również powinniśmy dokonać zmiany.
- Błędów popełnionych przez płatników – powinniśmy przede wszystkim sprawdzić, czy płatnicy naszych składek (czyli pracodawcy lub zleceniodawcy) wysłali w ogóle PIT-11, czy deklaracje są kompletne i czy nie zawierają błędów.
- Błędów wynikających ze zmian podatkowych – w przypadku np. ulgi prorodzinnej na dzieci, warto sprawdzić, czy nie zaszły jakieś zmiany i czy została ona przepisana w poprawny sposób.
Zwrot nadpłaty – korzyści z wcześniejszego rozliczenia PIT
Wcześniejsze zaakceptowanie deklaracji PIT przygotowanej przez urząd skarbowy to także realna korzyść. Im wcześniej zaakceptujemy rozliczenie w usłudze Twój e-PIT lub rozliczymy się samodzielnie w innej elektronicznej formie, tym szybciej otrzymamy zwrot nadpłaty podatku.
Czas ten wynosi maksymalnie już nie 3 miesiące – choć dla formy rozliczenia papierowego jest to dalej aktualny termin – a 45 dni
Oczywiście nie oznacza to, że zawsze podatnicy będą czekali 45 dni na zwrot nadpłaconego podatku. To termin maksymalny, a urzędy skarbowe z reguły szybciej dokonują nam zwrotu. Jeśli zatem do 30 kwietnia nie podejmiemy żadnej aktywności, termin zwrotu będzie biegł dopiero od 1 maja 2025 roku.
Twój e-PIT a samodzielne wypełnienie zeznania podatkowego
Zapewne zastanawiasz się, czy zachowując swój dotychczasowy – samodzielny sposób rozliczenia, musisz wcześniej logować się do usługi Twój e-PIT i odrzucać przygotowane automatycznie zeznanie? Na szczęście nie ma takiej konieczności. Jeśli rozliczysz i wyślesz deklarację samodzielnie w inny sposób, usługa Twój e-PIT „połapie się”, że rozliczenie zostało już złożone.
Możesz zatem nadal spokojnie korzystać np. z popularnych programów do rozliczeń PIT, e-deklaracji czy po prostu zanieść PIT do księgowej!
sprawdź Twój e-PIT w programie PITax.pl >
Twój e-PIT a własna działalność gospodarcza
Jeśli Ministerstwo Finansów wywiąże się ze swoich obietnic, poniższy akapit nie będzie aktualny od 2024 roku, a usługa Twój e-PIT będzie dostępna dla osób prowadzących działalność gospodarczą.
Warto jeszcze wspomnieć o tym, jak postępować w sytuacji, kiedy jesteśmy przedsiębiorcami i prowadzimy własny biznes. W takiej sytuacji z Twojego e-PIT-u od Ministerstwa Finansów jeszcze w 2025 roku nie skorzystamy. Usługa obejmuje wprawdzie już deklaracje PIT-28 czy PIT-36, które podatnik ma obowiązek w takiej sytuacji złożyć, ale nie zawierają one informacji nt. prowadzonej działalności gospodarczej.
Nieco inaczej wygląda sprawa, jeśli działalność gospodarczą łączymy np. z pracą na etacie. W ramach usługi Twój e-PIT nie znajdziemy deklaracji, jeśli prowadzimy działalność opodatkowaną na zasadach ogólnych. Wtedy powinniśmy złożyć tylko jedną deklarację – PIT-36. Musimy ją rozliczyć korzystając z innych sposobów niż usługa Twój e-PIT.
Jeśli rozliczamy działalność na zasadzie podatku liniowego lub ryczałtu i łączymy ją jednocześnie z pracą powinniśmy złożyć 2 deklaracje. Na portalu podatkowym znajdziemy wtedy tylko PIT-37.
Twój 1,5% na Szlachetną Paczkę ma znaczenie
W Polsce nadal 1,8 mln osób żyją w skrajnym ubóstwie. Dotarcie do nich jest pierwszym i często najważniejszym krokiem w niesieniu mądrej pomocy. Pomocy, która nie jest możliwa bez wsparcia z zewnątrz – bez darczyńców czy tych, którzy decydują się przekazać Paczce 1,5% swojego podatku. Tylko w ubiegłym roku nowe rejony, do których dotarła Szlachetna Paczka stanowiły 10% ogólnej liczby rejonów. Paczka połączyła niemal 600 tysięcy osób. 12 tysięcy wolontariuszy dostarczyło Paczki do 15,5 tysiąca rodzin. Wciąż jednak są miejsca, do których chcemy dotrzeć z pomocą. Często nie dociera tam nikt inny.
Dzięki Twojemu wsparciu i w tym roku uda się pomóc najbardziej potrzebującym odzyskać godność, marzenia i dać nadzieję na zmianę. Twój 1,5% ma znaczenie.
Skorzystaj z bezpłatnego programu PITax:
To również Cię zainteresuje: