Jak wypełnić PIT-37 online?
Spis treści
Deklaracja PIT-37 jest najbardziej powszechną deklaracją podatkową. Ten artykuł podpowie Ci, czy Ty także powinnaś lub powinieneś po nią sięgnąć. Dowiesz się jak odliczyć ulgi oraz jak uniknąć błędów przy składaniu PIT-37 dzięki rozliczeniu online.
PIT-37 – Dla kogo?
PIT-37 to najczęściej wypełniany PIT w Polsce. W 2023 roku po ten formularz sięgnęło ponad 19 mln podatników, a rozliczenie na PIT-37 stanowiło prawie 83% wszystkich złożonych zeznań podatkowych. My także powinniśmy po niego sięgnąć, jeżeli należymy do co najmniej jednej z poniższych grup:
- pracujemy na etacie (czyli jesteśmy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę),
- jesteśmy zleceniobiorcą (pracujemy na podstawie umowy zlecenia) lub pracujemy na kontrakcie menadżerskim,
- osiągamy przychody z tytułu umowy o dzieło, praw autorskich czy innych praw majątkowych,
- jesteśmy na emeryturze lub rencie i chcemy rozliczyć dodatkowo ulgi lub w ciągu roku mieliśmy też inne przychody (standardowo emerytów i rencistów rozlicza organ rentowy, czyli ZUS).
Sprawdź jak najwygodniej rozliczyć PIT-37 z bezpiecznym i szybkim programem PITax.pl w wersji online lub do pobrania:
PIT-37 – Do kiedy?
PIT-37 za rok 2023, podobnie jak większość deklaracji podatkowych, należy złożyć do 30 kwietnia 2024 roku (wtorek).
Jednocześnie automatycznie wypełniony przez urząd skarbowy formularz PIT-37 znajdziemy w ramach usługi Twój e-PIT na portalu podatki.gov.pl.
Warto się nim zainteresować do 30 kwietnia 2024 roku, ponieważ właśnie tego dnia zostanie on automatycznie zaakceptowany w systemie.
Stanie się tak, gdy wcześniej nie wyślemy PIT-37 własnoręcznie lub nie odrzucimy tego przygotowanego przez urząd. Po 1 maja natomiast będziemy mogli go poprawić, ale już w trybie korekty.
Warto pamiętać, że im wcześniej złożymy zeznanie PIT-37, tym wcześniej otrzymamy zwrot podatku! Najszybciej zwrot podatku otrzymamy rozliczając się online. Urzędy skarbowe przy rozliczeniu elektronicznym mają maksymalnie 45 dni na zwrot nadpłaty podatku (licząc od daty złożenia deklaracji). Z reguły dzieje się to jednak jeszcze szybciej. Na przykład w 2019 roku średni czas oczekiwania na zwrot nadpłaty podatku wyniósł 17 dni.
Jak rozliczyć PIT-37 online?
W tym roku dla podatników dostępne są dwa rodzaje rozliczeń online:
1) Usługa Twój e-PIT
Podatnicy, którzy rozliczają się m.in. na drukach PIT-37 mogą skorzystać z wspomnianej wyżej usługi Twój e-PIT. Jest to możliwość rozliczenia się przez e-Urząd Skarbowy, udostępniony przez Ministerstwo Finansów.
Znajdziemy tam automatycznie wypełniony dla nas PIT-37 za 2023 rok. Dzięki tej opcji podatnik teoretycznie nic nie musi robić, gdyż deklaracja podatkowa została uzupełniona za niego na podstawie danych przesłanych przez płatników do urzędów skarbowych. Głównie są to deklaracje PIT-11. W praktyce jednak warto zalogować się na swoje konto w portalu i sprawdzić, czy na pewno wszystko zostało wypełnione prawidłowo. W końcu podatek możemy obniżyć korzystając z różnych ulg i odliczeń podatkowych, które nie zawsze będą uwzględnione w automatycznie przygotowanym zeznaniu. Sprawdzając swojego PIT-a nie zapomnijmy o przekazaniu 1,5% podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego!
2) Rozliczenie online – program PIT do rozliczeń
Wszyscy podatnicy mogą również w dalszym ciągu rozliczać się online za pomocą dostępnych na rynku programów do rozliczeń i złożyć PIT-37 elektronicznie poprzez system e-deklaracje. Program PIT w intuicyjny sposób przeprowadza podatnika przez cały proces wypełniania deklaracji, minimalizując ryzyko błędu czy dokonując za nas obliczeń. W programie również bardzo łatwo jest rozliczyć przysługujące nam ulgi czy skorzystać z innych preferencji podatkowych. Z poziomu programu jednocześnie wysyłamy deklarację i odbieramy Urzędowe Poświadczenie Odbioru PIT (tzw. UPO), co finalizuje proces obowiązkowego rozliczenia PIT.
Przeczytaj więcej o rozliczeniu PIT online >
PIT-37 a wspólne rozliczenie małżonków
Jeżeli rozliczasz się na druku PIT-37 możesz zrobić to wspólnie z małżonkiem – dotychczas, jeśli któreś z Was prowadziło działalność gospodarczą, wtedy rozliczając się wspólnie, powinniście się rozliczać na PIT-36.
W przeszłości jeżeli jedno z małżonków rozliczało się ryczałtowo albo liniowo, musieli rozliczyć się osobno.
Aktualnie nie obowiązują zapisy które uniemożliwiały kiedyś wspólne rozliczenie małżonkom prowadzącym działalność gospodarczą na podstawie podatku liniowego bądź ryczałtu. Obecnie wspomniani małżonkowie mogą rozliczyć się wspólnie pod warunkiem, że w całym roku podatkowym nie osiągnęli przychodów z tych form działalności i złożą zerową deklarację PIT-36L lub PIT-28.
PIT-37 a ulgi od podatku
Od swojego dochodu wykazanego w PIT-37 możesz odliczyć szereg ulg, m.in. ulgę na internet, ulgę rehabilitacyjną, ulgę 4+, ulgę dla emerytów, ulgę abolicyjną, darowizny i inne. Jeżeli posiadasz dzieci, należy Ci się również ulga prorodzinna. Aby z nich skorzystać, do rozliczenia należy dodać załącznik PIT/O, na którym wypisujemy odliczenia, jakie nam przysługują i ich kwoty.
Przeczytaj więcej o ulgach podatkowych >>>
Rozlicz PIT wygodnie za pomocą bezpłatnego programu PITax:
Rozliczając PIT pamiętaj o przekazaniu 1,5% podatku wybranej organizacji pożytku publicznego. Wesprzyj Szlachetną Paczkę, która dociera z pomocą do najbardziej potrzebujących:
To również Cię zainteresuje: