1,5% podatku od rolników – jak się rozliczyć i przekazać środki na wybraną OPP?
Spis treści
- Jak rozliczają się rolnicy?
- Kiedy rolnicy muszą rozliczyć się przez PIT?
- Czym jest formularz PIT-0P?
- Rozliczanie emerytów i rencistów przez formularz PIT-37 – kiedy ma to sens?
- 1,5% od emerytów i rencistów – czy tak małe wsparcie ma sens?
- Nie czekaj do ostatniej chwili z rozliczeniem podatku, jeśli chcesz przekazać 1,5%!
Jak wygląda rozliczanie dochodu przez rolników w 2024 roku? W jaki sposób można przekazać 1,5% podatku od rolników? Jak powinno wyglądać rozliczanie emerytów, a jak rencistów i czy byli rolnicy mogą przekazać swoje wsparcie dla wybranej organizacji pożytku publicznego? Zapraszamy do lektury, dzięki której poznasz odpowiedzi na 5 najczęstszych pytań.
Jak rozliczają się rolnicy?
Rozliczanie podatków przez rolników jest proste, jeśli jedynym źródłem ich dochodu jest działalność rolnicza. W takim przypadku nie musisz składać formularzy PIT. Wystarczy, że płacisz podatek rolny, którego wyliczenia dokonuje się na podstawie posiadanej powierzchni gruntów pod uprawę (określanych w hektarach) oraz wysokości składki przekazywanej do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS).
Emeryci i renciści, którzy wcześniej zajmowali się rolnictwem mają możliwość przekazania 1,5% podatku dla organizacji OPP. W dalszej części artykułu znajdziesz informacje o tym, w jakich sytuacjach rolnicy mają obowiązek rozliczania się przy użyciu formularza PIT.
Jeśli jesteś rolnikiem, który musi rozliczyć podatek za pomocą PIT, możesz skorzystać ze sprawdzonego przez ponad 20 mln podatników programu PITax.pl:
Kiedy rolnicy muszą rozliczyć się przez PIT?
Sytuacja wygląda nieco inaczej, gdy posiadasz dodatkowe przychody. Zebraliśmy dla Ciebie spis sytuacji, w których rolnicy mają obowiązek rozliczyć się z właściwym urzędem skarbowym za pomocą PIT:
- kiedy pobierają emeryturę lub rentę z ZUS,
- kiedy otrzymali dochody z umowy o pracę lub umów cywilnoprawnych,
- kiedy prowadzą inną działalność gospodarczą – niezwiązaną z produkcją rolną,
- kiedy zajmują się działami specjalnymi produkcji rolnej,
- kiedy prowadzą stoiska z własnymi przetworami lub służące do sprzedaży produktów rolnych z ich gospodarstwa, co jest traktowane przez fiskusa jako prowadzenie działalności gospodarczej, nawet jeżeli jest tylko dodatkowym zarobkiem rolnika
- kiedy otrzymali w danym roku dochody zagraniczne.
Czym jest formularz PIT-0P?
PIT-0P to formularz, który umożliwia przekazanie 1,5% podatku od rolników na rzecz celów statutowych wybranej organizacji pożytku publicznego.
Kto może z niego skorzystać?
- Emeryci i renciści (bez dodatkowych źródeł dochodu) – osoby z rocznym obliczeniem podatku na formularzu PIT-40A, który otrzymały od właściwego sobie organu rentowego (np. Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub KRUS).
- Osoby nie posiadające dochodów, które wymagałyby złożenia w urzędzie skarbowym formularza PIT-36 albo PIT-37.
Jakie są jego korzyści?
- To nic nie kosztuje, a niezależnie i tak wysyła się PIT-40A,
- Uproszczona, 1-stronicowa forma, pozwalająca uniknąć błędów, w formularzu nie trzeba wpisywać nawet żadnych kwot,
- Aby darowizna została przekazana konkretnej organizacji pożytku publicznego, wystarczy uzupełnić KRS organizacji,
- Wyliczenia dokładnej kwoty 1,5% podatku od rolników dokonuje urząd skarbowy.
- Można za jego pomocą podać dane do kontaktu na linii podatnik – urząd skarbowy,
Rozliczanie emerytów i rencistów przez formularz PIT-37 – kiedy ma to sens?
Wskazania do rozliczania emerytów i rozliczania rencistów przez formularz PIT-37 są następujące:
- Kiedy emerytura lub renta nie są Twoimi jedynymi przychodami, które ulegają opodatkowaniu, rozliczanymi przez tzw. płatników, czyli np. pracodawcę. Taka sytuacja ma miejsce, kiedy otrzymujesz od nich PIT-11.
- Chcesz rozliczyć się na preferencyjnych warunkach wraz ze swoim mężem lub żoną.
- Planujesz rozliczyć się jako osoba samotnie wychowująca dziecko.
- Masz możliwość skorzystania z ulg i odliczeń od dochodu lub podatku (np. ulgi internetowej).
1,5% od emerytów i rencistów – czy tak małe wsparcie ma sens?
1,5% podatku od rozliczania emerytów i rencistów to tylko pozornie małe wsparcie:
- Suma takich kwot składa się na większą całość i jest podstawą rocznych funduszy wielu organizacji pożytku publicznego, w tym naszego Stowarzyszenia Wiosna. Dzięki niej możemy realizować pomoc w ramach Szlachetnej Paczki oraz Akademii Przyszłości.
- Nierozliczony 1,5% podatku zostanie automatycznie rozdysponowany przez Skarb Państwa – nie będziesz mieć wpływu na to, dokąd zostaną przekazane środki.
- Namawiając znajome osoby na przekazanie 1,5% podatku dla organizacji, której cele statutowe są bliskie Twojemu sercu, zyskujesz moc zmiany świata na lepsze.
Nie czekaj do ostatniej chwili z rozliczeniem podatku, jeśli chcesz przekazać 1,5%!
Pamiętaj, że tylko rozliczenie złożone w terminie pozwoli na skorzystanie z możliwości przekazania 1,5% Twojego podatku na wybraną Organizację Pożytku Publicznego (OPP).
W Polsce nadal 1,8 mln osób żyje w skrajnym ubóstwie. Dotarcie do nich jest pierwszym i często najważniejszym krokiem w niesieniu mądrej pomocy. Pomocy, która nie jest możliwa bez wsparcia z zewnątrz – bez darczyńców czy tych, którzy decydują się przekazać Szlachetnej Paczce 1,5% swojego podatku (KRS 0000050905).
Dzięki Twojemu wsparciu i w tym roku uda się pomóc najbardziej potrzebującym odzyskać godność, marzenia i dać nadzieję na zmianę. Twój 1,5% ma znaczenie.
Aby przekazać 1,5% podatku możesz w swojej deklaracji podać numer KRS 0000050905 lub skorzystać z programu PITax.pl, który pomoże Ci w szybki i prosty sposób rozliczyć swój PIT:
To również Cię zainteresuje: