Jak przekazać 1,5% podatku?
Aby przekazać 1,5% podatku na formularzu PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 lub PIT-39 w polu „Numer KRS” prosimy wskazać numer KRS organizacji pożytku publicznego (OPP) oraz kwotę 1,5% obliczonego podatku.
Wzór:
Przekaż 1,5% podatku Szlachetnej Paczce
KRS 00 00 05 09 05
Kopiuję KRS(Stowarzyszenie WIOSNA)
Pomóż zmienić życie najbardziej potrzebujących osób w Polsce
Przekaż 1,5%
podatku na
Szlachetną Paczkę
KRS 00 00 05 09 05
(lub na liście OPP wyszukaj Stowarzyszenie WIOSNA, która realizuje Szlachetną Paczkę)
Wybierz formę rozliczenia PIT
Rozliczam online PIT 2024Więcej form rozliczeń
Przekaż 1,5%
podatku na
Szlachetną Paczkę
KRS 0000050905
Kopiuję KRSlub na liście OPP wyszukaj:
Stowarzyszenie WIOSNA Kopiuję
(które realizuje Szlachetną Paczkę)
Termin rozliczenia PIT-37
(oraz PIT-36, PIT-38 i PIT-39) mija za:
W Polsce ponad 2,5 mln osób żyje w skrajnym ubóstwie, w tym 400 tys. dzieci.
Pomagamy im również dzięki Twojemu 1,5% podatku.
W chłodzie, w głodzie, w samotności. Tak żyją Polacy w ubóstwie. Panią Halinę z głodu boli żołądek, Pani Wioletta ma 50 groszy na przeżycie dnia, a Olek i jego siostra odrabiają lekcje w kurtkach – nie stać ich na ogrzewanie.
Dziś masz wpływ na to, do ilu takich historii dotrzemy ze wsparciem i na jaką skalę będziemy mogli pomagać. To m.in. dzięki wsparciu Podatników przekazujących 1,5%, w 2024 r. wsparcie Paczki dotarło do ponad 17 tys. Rodzin.
Przekazując 1,5% podatku Szlachetnej Paczce, przywracasz konkretnym osobom w potrzebie coś bezcennego: spokój, godność i nadzieję na trwałą zmianę w życiu.
Rozlicz PIT w programie PITax.pl
Zainstaluj program
PITax.pl i rolicz PIT za 2024
Sprawdź i zatwierdź deklarację przygotowaną w e-Urzędzie Skarbowym
1,5% - wpisz nasz
KRS 0000 050905
Kopiuj KRSlub na liście OPP wyszukaj
Stowarzyszenie WIOSNA
Co roku w Szlachetną Paczkę angażują się osoby z różnych środowisk, które połączyła idea mądrej pomocy ponad podziałami. W 2024 roku Szlachetna Paczka połączyła we wspólnym pomaganiu ponad 712 tys. osób. Taka skala działania nie byłaby możliwa bez Waszego wsparcia.
Szlachetna Paczka to nie tylko pomoc materialna. Nasi Wolontariusze przekazują Rodzinom paczki tworzone przez darczyńców, ale przede wszystkim wnoszą w życie potrzebujących nadzieję i poczucie, że nie są pozostawieni sami sobie. Przedmioty przekazane w paczkach to często produkty pierwszej potrzeby, ale też bardziej osobiste prezenty, co pozwala nie tylko odciążyć domowy budżet, ale przywraca godność.
Paczka działa już ponad 20 lat. Co roku rekrutujemy i szkolimy ok. 12 tys. wolontariuszy, którzy docierają do nowych miejsc i osób, które wcześniej nie mogły liczyć na wsparcie. Tylko w 2024 r. dotarliśmy z pomocą do ponad 17 tys. rodzin, w całej Polsce. Działamy m.in. dzięki środkom pozyskanym z 1,5% podatku.
NIE DO WIARY
Starsza, samotna Pani była w szoku, ile paczek otrzymała. Powiedziała, że to będą najlepsze święta w jej życiu. Zaskoczona, chciała zapłacić Wolontariuszce za wszystkie dary, „bo przecież nikt nie daje tyle za darmo”. Była bardzo wzruszona tym, co ją spotkało
SAMA SŁODYCZ
Barczewo. Największym marzeniem starszego Pana była możliwość pójścia do sklepu i kupienia sobie słodyczy. Od dawna nie może sobie na nie pozwolić, nie stać go. Na szczęście dowiedział się o tym Darczyńca. Do Paczki zakupił dużą ilość słodkości, ale też dołączył bon do sklepu, żeby senior sam mógł wybrać swoje ulubione łakocie. Po otworzeniu Paczki obdarowany Pan płakał przez pół godziny, nie dowierzając, że spełni swoje marzenie.
NOWA BIBLIOTEKA
Brzeziny. Wolontariuszka dostarczyła do samotnej Pani ok. 30 paczek zawierających wszystkie rzeczy, o które prosiła. Jedna była szczególnie ciężka. Na liście szczególnych podarków Pani wskazała książkę, bo kocha czytać. Kiedy więc po otwarciu “ciężkiej paczki” zobaczyła, że jest wypełniona książkami, emocje wzięły górę i wybuchła płaczem.
ZAPROSZENIE
Trzebieszowice. Rodzina, która straciła dorobek życia w powodzi. Gdy Wolontariusze zawieźli paczki było dużo łez i wdzięczności. Ale to nie było ostatnie spotkanie. Na koniec Wolontariusze otrzymali zaproszenie na kawę w lecie, do domu po remoncie.
PLECAK
Grodków. Dziewczynka z obdarowanej rodziny nie wiedziała, czego się może spodziewać przy otwieraniu kartonów, czy spełni się jej marzenie o “szczególnym upominku”? Kiedy zobaczyła nowy plecak do szkoły, zaczęła piszczeć, skakać z radości i od razu poszła pakować się do szkoły. To był piątkowy wieczór…
Przekaż swój 1,5%, wyszukując na liście
Stowarzyszenie WIOSNA lub
wpisując KRS
0000050905 Kopiuję KRS
Rodzaje PIT-ów, czyli którą deklarację PIT wybrać?
Najpopularniejszymi i najczęściej wybieranymi formularzami PIT są przede wszystkim PIT-37 oraz PIT-36. Na pierwszym z nich (PIT-37) rozliczają się osoby pracujące na umowach o pracę, o dzieło czy na zleceniach. Drugi natomiast (PIT-36) jest przeznaczony dla osób, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą.
Obok nich mamy jeszcze kilka innych rodzajów PIT (np. PIT-28, PIT-38, PIT-39). W przypadku problemów z wyborem właściwego PITa do naszego rozliczenia, pomocny okaże się sprawdzony program, który podpowie jaki formularz będzie odpowiedni. Dowiedz się więcej, jakie są rodzaje deklaracji PIT i dla kogo przeznaczona jest każda z nich?
Który PIT rozliczyć?Jak wypełnić PIT-37 online?
PIT-37 to deklaracja podatkowa, z której korzysta większość podatników. Dotyczy m.in. pracowników czy zleceniobiorców, którym podatek pobiera płatnik (np. zakład pracy czy zleceniodawca).
Rozliczą się na niej też emeryci i renciści chcący np. skorzystać z ulg lub odliczeń (domyślnie tą grupę rozlicza ZUS jako organ rentowy).
Rozliczenia PIT-37 niestety często zawierają błędy. Aby ich uniknąć, każdy z podatników może skorzystać z bezpłatnego programu do rozliczeń PIT online – PITax.pl 2024.
Zawarty w nim kreator jest użyteczny dla każdego podatnika, prowadząc go krok po kroku przez wszystkie czynności: od wskazania przychodów, przez ulgi i odliczenia, po przekazanie 1,5% podatku. Rozliczenie z programem jest szybkie, bezpieczne i łatwe.
Jak rozliczyć PIT-37 online?Kogo obowiązuje PIT-36?
PIT-36 dotyczy osób, prowadzących zarobkową, pozarolniczą działalność gospodarczą, opodatkowaną na zasadach ogólnych (za 2024 rok to odpowiednio stawki 12% i 32%). Jeśli jednak podatnik rozlicza się także z innych przychodów, powinien robić to osobno, na odrębnych i adekwatnych do sposobu rozliczania deklaracjach PIT. Istnieją również pewne wyjątki dotyczące PIT-36. Przeczytaj artykuł i dowiedz się o nich więcej.
Kogo obowiązuje PIT-36?Co można odliczyć od podatku?
Rozliczając PIT, podatnik może skorzystać z różnych preferencji podatkowych. Są to ulgi, odliczenia czy korzystniejsze metody rozliczeń przeznaczone dla osób spełniających określone warunki. Wśród najpopularniejszych preferencji są m.in. ulga prorodzinna (na dzieci), odliczenie darowizn czy rozliczenie z małżonkiem.
Aby w łatwy sposób sprawdzić, jakie ulgi Ci przysługują i je rozliczyć, skorzystaj z programu do rozliczeń PIT, który przeprowadzi Cię przez cały proces i dodatkowo ułatwi obliczenia.
Ulgi i odliczenia podatkoweKto może skorzystać z ulgi podatkowej na dziecko?
Ulga podatkowa na dziecko to jedna z najpopularniejszych ulg i jednocześnie metoda wsparcia rodzin. Obejmuje dzieci małoletnie, niepełnosprawnych otrzymujących zasiłek lub rentę, czy osoby uczące się do ukończenia 25. roku życia. Skorzystają z niej natomiast podatnicy sprawujący władzę rodzicielską. Co ważne, otrzymywanie innych świadczeń (takich jak np. 800+) nie wyklucza korzystania z ulgi na dziecko.
Odliczenie z tytułu ulgi na dzieci nie jest skomplikowane. Zależy od dochodu rodziców czy liczby dzieci. Sprawdź możliwe korzyści oraz jak skorzystać z ulgi na dziecko, zwanej również ulgą prorodzinną.
Ulga na dziecko – jak z niej skorzystać?Odliczanie podatkowe z tytułu darowizny
Darowizny, które przekazujemy w trakcie roku m.in. fundacjom czy stowarzyszeniom, możemy później odliczyć od naszego podatku. Dzięki temu z jednej strony wspieramy organizacje, które potrzebują naszej pomocy, z drugiej obniżamy płacony przez nas podatek. Kliknij i zobacz, jak odliczyć podatek z tytułu darowizny.
Odliczanie podatku z tytułu darowiznyJak rozliczyć PIT z małżonkiem?
Osoby pozostające w związku małżeńskim mogą składać deklarację podatkową wspólnie ze swoim małżonkiem. Wystarczy, że rozliczenie PIT będzie podpisane przez jednego z małżonków. W tym celu powinniśmy skorzystać odpowiednio z formularza PIT-37 lub PIT-36, w zależności od źródła uzyskiwanych przychodów.
Wspólne rozliczenie podatkowe małżonków niesie ze sobą korzyści. Sprawdź, co możesz zyskać i kiedy rozliczenie PIT z małżonkiem będzie najkorzystniejsze. Dowiesz się ponadto, jakie należy spełniać warunki, by skorzystać z takiej możliwości.
Rozliczenie PIT wspólnie z małżonkiemUlga rehabilitacyjna i ulga na leki. Komu przysługują i jak działają?
W przypadku niepełnosprawności osoby z orzeczeniem lub ich opiekunowie, podczas rozliczenia PIT mogą skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej i z ulgi na leki. Są to odliczenia od uzyskanych dochodów. Odliczamy wydatki poniesione na cele rehabilitacyjne, na przepisane przez lekarza leki, ale też na inne cele służące ułatwieniu wykonywania czynności życiowych.
Dzięki uldze rehabilitacyjnej - podobnie, jak dzięki uldze na leki - możemy zaoszczędzić pieniądze obniżając dochód, który jest podstawą obliczenia podatku. W ustaleniu wysokości dochodu i ulgi z pewnością pomoże nam sprawdzony program do rozliczeń PIT. Przejdź do artykułów i sprawdź szczegóły.
Ulga rehabilitacyjna. Komu przysługuje?
Jak działa ulga na leki?Do kiedy wypełnić i rozliczyć PIT?
Daty graniczne, do kiedy należy rozliczyć PIT wyznacza Ministerstwo Finansów. W 2025 roku rozliczamy podatek z przychodów uzyskanych w 2024 roku. Uwaga! Aby nie przegapić istotnych dla siebie terminów, warto zapoznać się z nowymi terminami rozliczenia PIT 2024.
Terminy rozliczeń PIT w 2025 rokuJak przekazać 1,5% podatku?
Każda z osób odprowadzających podatek może przekazać półtora procent jego wysokości nie do budżetu państwa, a na wybraną Organizację Pożytku Publicznego (w skrócie OPP). Można w ten sposób szybko i bez ponoszenia żadnych kosztów pomóc tym, którzy najbardziej tego potrzebują.
Wystarczą 2 proste kroki. Najpierw wybierz organizację, a następnie wypełnij rozliczenie PIT z jej nr KRS. 1,5% podatku możesz np. przekazać na Szlachetną Paczkę, w której pomagamy rodzinom w potrzebie odzyskać godność, marzenia oraz nadzieję na lepsze jutro. KRS, który należy skopiować lub wpisać to: 0000050905
Jak i komu przekazać 1,5% podatku?
Przekazanie 1,5% w usłudze Twój e-PIT
1,5% podatku w przypadku emeryta lub rencistyCzym jest Twój e-PIT, jak z niego korzystać i co oferuje?
Usługa Twój e-PIT dostępna jest na podatki.gov.pl. W każdym sezonie rozliczeń znajdziemy na niej automatycznie przygotowane przez urząd rozliczenia PIT. Należy je sprawdzić i zaakceptować lub odrzucić. Można je też zmodyfikować. Wszystko po to, żeby być pewnym, że mamy uwzględnione wszystkie możliwe ulgi i odliczenia.
Warto przy tym pamiętać o przekazywaniu 1,5% podatku. W automatycznie przygotowanej deklaracji znajdziemy domyślnie wpisaną organizację, której w poprzednich latach podarowaliśmy 1,5%. Można ją zmienić i przekazać 1,5% na Stowarzyszenie WIOSNA – organizatora Szlachetnej Paczki.
Rozliczenie przez Twój e-PITPrzekazuję 1,5%
na Szlachetną Paczkę
KRS 0000 050905
Kopiuję KRSlub na liście OPP wyszukaj
Stowarzyszenie Wiosna
Więcej form rozliczeń
Rozliczenie PIT zrealizujesz w PITax.pl
we współpracy z IWOP w ramach projektu PITax.pl dla OPP.
Aby przekazać 1,5% podatku na formularzu PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 lub PIT-39 w polu „Numer KRS” prosimy wskazać numer KRS organizacji pożytku publicznego (OPP) oraz kwotę 1,5% obliczonego podatku.
Wzór: