Ogólnopolska machina dobra – wspierana przez Black Rack
Dzięki profesjonalnemu zapleczu informatycznemu, które oferuje Szlachetnej Paczce firma Black Rack, możliwe jest skuteczne docieranie z pomocą do tysięcy najbardziej potrzebujących rodzin z całego kraju. Współpraca oparta jest na spersonalizowanej ofercie i kreatywnym podejściu do administracji serwerów. „Black Rack dzieli się z nami swoim doświadczeniem i ekspertyzą, byśmy my mogli dzielić się dobrem” – mówi Sebastian Widlak, Dyrektor IT Stowarzyszenia Wiosna.
Kreatywność w proponowanych rozwiązaniach, dbałość o indywidualne potrzeby organizacji, wychodzenie z inicjatywą zmian – bez wydajnego środowiska informatycznego, jakie zapewnia współpraca ze specjalistami z Black Rack, Szlachetna Paczka nie mogłaby nieść pomocy najbardziej potrzebującym na tak dużą skalę.
Black Rack – optymalna infrastruktura IT
Black Rack specjalizuje się w świadczeniu usług informatycznych, tworząc dla swoich klientów optymalną i bezpieczną infrastrukturę IT. Administracja serwerami, wirtualizacja systemów, Proxmox VE, usługi DEVOps i wiele innych – usługi Black Rack zorientowane są na efektywność i rozwój.
Jak działa machina Paczki – ze wsparciem Black Rack?
Szlachetna Paczka w zeszłej edycji, dzięki zaangażowaniu wolontariuszy i darczyńców, z pomocą dotarła do ponad 17 000 rodzin. Nieodłącznym elementem ogólnopolskiej machiny dobra jest sprawna infrastruktura informatyczna. Dlaczego?
W trakcie roku w systemach Szlachetnej Paczki pracuje około 10 000 wolontariuszy w ponad 600 rejonach w całym kraju. Dedykowane systemy główne są zintegrowane z zewnętrznymi usługami (płatności, e-learningu, systemy ankietowe), co przekłada się na utrzymywanie ponad 25 aplikacji wraz z dwoma środowiskami testowymi do każdej z tych aplikacji.
Podczas szczytu kampanii, w ostatnim kwartale zeszłego roku, ze strony Szlachetnej Paczki skorzystało 1,7 mln użytkowników, przy ponad 3 mln sesji. W serwisie Paczki odnotowuje się nawet 38 000 jednoczesnych użytkowników.
Dzięki pogłębionemu audytowi firma Black Rack odpowiedziała na potrzeby związane z rozwojem infrastruktury informatycznej niezbędnej do działania Szlachetnej Paczki, często wychodząc poza standardową usługę administrowania serwerami – na przykład wspierając Paczkę w dopasowywaniu modeli wdrożeń aplikacji.
Optymalizacja kosztów i kreatywne podejście
Całoroczne działanie Szlachetnej Paczki intensyfikuje się w ostatnim kwartale roku, kiedy na stronę internetową trafiają historie rodzin objętych programem. To wtedy darczyńcy z całego kraju korzystają z internetowej bazy, by wybrać daną rodzinę, poznać jej potrzeby i przygotować Szlachetną Paczkę.
Dzięki kreatywnemu podejściu specjalistów z Black Rack udało się wypracować rozwiązanie, dbające o optymalizację kosztów.
„Już na etapie dobierania sprzętu w DC firma Black Rack pokazała biznesowe podejście do tematu. Zaproponowali rozwiązanie hybrydowe – private cloud z podłączeniem do chmury publicznej. Dzięki temu w ciągu roku możemy wygenerować spore oszczędności, gdy systemy nie potrzebują pełnej wydajności, zaś w momencie kampanii możemy dodatkowo skalować naszą aplikację w public cloud. Przygotowanie środowisk przebiegło bardzo dobrze, bezproblemowe obsłużenie ruchu podczas szczytu kampanii tylko potwierdziło, iż jesteśmy pod dobrą opieką” – mówi Sebastian Widlak, Dyrektor IT Stowarzyszenia WIOSNA.
Minimalizacja błędu ludzkiego i automatyzacja konfiguracji
Firma Black Rack przeprowadziła organizację przez proces konfiguracji środowiska w sposób zoptymalizowany i porządkowany, by osiągnąć możliwie wysoką skalowalność.
Do zarządzania konfiguracją maszyn wykorzystywane jest narzędzie Puppet, a same konfiguracje przechowywane są w repozytorium git. Pozwala to na kontrolowane propagowanie zmian na kolejne środowiska oraz minimalizuje ryzyko błędu ludzkiego przy aplikowaniu konfiguracji na konkretne maszyny. W procesie wydawania zmian do repozytorium angażowanych jest więcej niż jeden administrator w celu przeprowadzenia code review, co dodatkowo ogranicza ryzyko błędnej konfiguracji.
Wydawanie aplikacji realizowane jest przez Ansible z rozszerzeniem Ansistrano. Oprócz automatyzacji standardowych operacji wdrożeniowych, w architekturze HA, gdzie mamy do czynienia ze sklastrowanymi maszynami aplikacyjnymi, znacznie ułatwia to zapewnienie tożsamego kodu źródłowego na każdym z węzłów należących do klastra.
Problem, bieżąca analiza i szybie rozwiązanie
Korzystanie z profesjonalnych usług Black Rack umożliwia monitoring w czasie rzeczywistym i bieżące reagowanie na pojawiające się trudności.
W trakcie kampanii Szlachetnej Paczki, kiedy bardzo dużo osób w krótkim czasie chciało dokonać wpłat wspierających działanie programu społecznego, okazało się, że formularz był niedrożny i niedostępny dla wpłacających. Przyczyną był sposób integracji z blikiem, który sprawiał, że otwierane były połączenia mające długi czas oczekiwania na odpowiedź, co przy dużym ruchu okazało się źródłem niedrożności. Dzięki konsultacjom z Black Rack wypracowana została inna integracja, co wyeliminowało problem.
Testy wydajnościowe – ważny element
Ważnym elementem działania infrastruktury informatycznej Szlachetnej Paczki jest przeprowadzanie testów wydajnościowych. Jeżeli jakiś komponent nie jest wydajny, zostaje przeprowadzona analiza i wspólne wypracowanie rekomendacji rozwiązań. Dzięki współpracy możliwa jest budowa monitoringu prawidłowego działania poszczególnych komponentów systemów – za pomocą narzędzia Zabbix zintegrowanego z popularnymi kanałami komunikacji (MS Teams, e-mail, sms).