Paczka na ostatnią chwilę
Jeśli czytasz ten tekst to znaczy, że albo właśnie wybrałeś Rodzinę, albo rozważasz ten krok i masz wątpliwości czy zdążysz przygotować paczkę. Dobra wiadomość jest taka, że na pomaganie zawsze jest dobry czas.
Weekend Cudów tegorocznej Szlachetnej Paczki już 10 i 11 grudnia. To dni, w których Rodziny w potrzebie otrzymają swoje wymarzone paczki. Darczyńcy zadeklarowali pomoc dla większości z potrzebujących włączonych w tym roku do Paczki. Jednak część Rodzin – zwykle tych, do których Wolontariusze dotarli na początku grudnia – znajdzie swoich Darczyńców w ostatniej chwili. Czy przygotowanie pomocy w kilka dni jest możliwe? Tak! Przygotowaliśmy dla Ciebie zestaw wskazówek do przygotowania Paczki LAST MINUTE. Pomogą Ci sprawnie skompletować paczkę i odpowiedzą na wątpliwości.
1. „Mam mało czasu, chyba nie zdążę.”:
Bez obaw – dasz radę!
Zacznij od przeglądnięcia historii i listy potrzeb Rodzin na https://www.szlachetnapaczka.pl/wybor-rodziny/ – wybierz taką, której potrzeby będziesz mógł zaopiekować. Jeśli są przedmioty, których zamówienie / dostarczenie może wymagać dłuższego czasu – spokojnie, umówisz się z Wolontariuszem opiekującym się Rodziną na indywidualny tryb dostarczenia.
Co więcej – niedziela 11 grudnia to niedziela handlowa, więc naprawdę są warunki do pomagania na ostatnią chwilę ;). Ważne, żeby żadna Rodzina nie została bez pomocy i żeby w Weekend Cudów wszystkie dostały główną część paczki!
2. „Skąd mam wiedzieć co zrobić, bez wsparcia sobie nie poradzę.”:
Nie jesteś sam!
A. Wolontariusz – Twój prywatny doradca
Po wybraniu Rodziny otrzymasz e-mail z potwierdzeniem, w którym znajdziesz m.in. link do profilu z potrzebami Rodziny oraz kontakt do Wolontariusza / Wolontariuszki, który opiekuje się wybraną Rodziną / samotną osobą. To on / ona najlepiej zna sytuację Rodziny i może doprecyzować szczegóły listy potrzeb. W tym automatycznie generowanym mailu wskazane jest, że Wolontariusz skontaktuje się w ciągu 3 dni, ale w ostatnim tygodniu będziemy się starali, żeby kontakt ten nastąpił niezwłocznie. Jeśli masz obawy, że braknie Ci czasu – Ty odezwij się pierwszy. Wolontariusz odpowie na wszelkie wątpliwości i pytania, również te związane z logistyką większych potrzeb, np. sprzętów AGD.
Do Twojej dyspozycji jest również Infolinia Szlachetnej Paczki: (+48) 12 333 78 00 czynna 7 dni w tygodniu od 9 do 20.
B. Rodzina, Przyjaciele, Sąsiedzi, Współpracownicy – Twoja paczka do pomagania
Jeśli boisz się, czy udźwigniesz przygotowanie paczki finansowo i organizacyjnie – zaproś do pomocy ludzi, którzy Cię otaczają. To będzie Wasz wspólny piękny uczynek – nic nie łączy tak, jak dobry cel. Rodzinę, Przyjaciół, Sąsiadów, Współpracowników możesz zaangażować na dwa sposoby. Podziel między nich zakupy produktów do paczki, które później przywiozą do jednego miejsca – miejsca pakowania. Inna opcja to zorganizowanie wśród Współdarczyńców zbiórki pieniędzy, za które Ty zakupisz wszystko (można to zrobić np. za pomocą przelewu Blik na telefon czy zrzutką na którymś z portali, na którą wyślesz link do twojej paczki znajomych).
3. „Jest trochę tych rzeczy – jak to ogarnąć?”:
Kilka pomocnych usprawnień
Przede wszystkim na spokojnie zapoznaj się z listą potrzeb Rodziny i zaplanuj zakupy – albo samodzielne, albo podzielone między członków Twojej paczkowej ekipy. Szczególnie w przypadku grupy – dla przejrzystości i porządku warto przenieść listę potrzeb do pliku excell, wrzucić online w chmurę i udostępnić wszystkim współpaczkowiczom. Każdy może oznaczyć za jakie produkty weźmie odpowiedzialność i ile sztuk zakupi. Przy bieżącej aktualizacji będziesz wiedzieć, na jakim etapie są przygotowania. Szablon takiego arkusza znajdziesz TUTAJ >>>. Ważne, żeby już na początku ustalić miejsce, w którym zbierzesz zakupy i będziesz (z zespołem) pakować paczkę. Do Weekendu Cudów pozostało niewiele czasu – ustal też od razu, kto dostarczy przygotowaną pomoc do wskazanego Magazynu (lokalizacja widoczna jest na profilu Rodziny i w e-mailu potwierdzającym Wybór Rodziny).
4. „Paczek jest dużo – co zrobić, żeby nic nie zginęło.”:
Rzecz o pakowaniu
Pakowanie to wyjątkowy moment przygotowania Twojego / Waszego prezentu dla Rodziny, której historia stała się dla Ciebie ważna. Nawet nie masz świadomości, jakie znaczenie ma ten gest! W miarę możliwości zadbaj o takie zapakowanie, żeby Rodzina poczuła się obdarowana świątecznymi prezentami. Może to pierwsza taka sytuacja od lat?
Pomoc składa się przeważnie z wielu pakunków – żeby żaden nie zaginął, na każdym naklej kartkę z indywidualnym kodem przypisanym do Rodziny. Znajdziesz go w e-mailu. Dzięki temu przy dostarczeniu do Magazynu, a następnie przewiezieniu do Rodziny – żadna paczka się nie zgubi.
Paczki musisz dostarczyć do przypisanego do Rodziny Magazynu – jest widoczny na profilu Rodziny już przed wyborem. Oczywiście wyjątkiem mogą być rzeczy, których zamówienie czy logistyka wymaga więcej czasu – tutaj szczegóły ustalisz z Wolontariuszem.
5. „W sumie to nie wiem, może ktoś inny.”:
Kto jak nie Ty?
Dziękujemy, że dotarłeś do tego punktu. Wiesz już dużo – uporządkowanie całego procesu ułatwi Ci jeszcze nasza checklista kroków do wykonania przy paczce, Jeśli ciągle masz nutkę wątpliwości to mamy nadzieję, że pomoże głos Pani Katarzyny, która otrzymała pomoc rok temu: „Dostałam czajnik, dostałam papucie, dostałam kocyk. Długo płakałam, ale później się cieszyłam, że ktoś o mnie pamiętał.”
Dziękujemy, że chcesz się dzielić.
Do dzieła. Zacznij od znalezienia swojej Rodziny: https://www.szlachetnapaczka.pl/wybor-rodziny/.
Pomocne materiały w jednym miejscu:
- Lista potrzeb rodziny w pliku Excell – szablon (.xlsx)
- Checklista kroków do wykonania (.pdf)
- Materiały graficzne Szlachetnej Paczki – logo, naklejki itp. (.zip)
- Poradnik Darczyńcy Szlachetnej Paczki – najczęściej zadawane pytania z odpowiedziami
- Infolinia Szlachetnej Paczki
(+48) 12 333 78 00
czynna 7 dni w tygodniu od 9 do 20