Dzień Solidarności Międzypokoleniowej ze Szlachetną Paczką
Szacuje się, że w 2030 roku blisko 30% naszego społeczeństwa będą stanowić seniorzy. Jesteśmy jednym z najszybciej starzejących się krajów w Europie. Młodzi coraz później się usamodzielniają, a średnia długość życia wzrasta. W efekcie coraz więcej pokoleń żyje równocześnie, obok sobie. 29 kwietnia świętujemy Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej. O tym, dlaczego budowanie tej postawy społecznej jest ważne i jak właściwie powinniśmy ją rozumieć, opowiada od kilku dni Szlachetna Paczka w ramach inicjatywy „Tydzień Dla Pokoleń”.
– Dziś Dzień Solidarności Międzypokoleniowej, a w Szlachetnej Paczce trwa Tydzień Dla Pokoleń – mówi Joanna Sadzik, prezeska Stowarzyszenia WIOSNA, organizatora Szlachetnej Paczki. – Paczka od 20 lat łączy międzypokoleniowo osoby, które chcą pomagać z tymi, które tej pomocy potrzebują. By do nich docierać, potrzebujemy Twojego wsparcia.
By Szlachetna Paczka nadal mogła działać i być miejscem szerzenia wśród Polaków postaw solidarności międzypokoleniowej, potrzebne jest wsparcie – również podatników. Wejdź na https://www.szlachetnapaczka.pl/jedenprocent/ i przyznaj swój 1%.
Solidarność jako odpowiedź na pandemię
Z Raportu o Samotności opublikowanego przez Szlachetną Paczkę niecały miesiąc temu wynika, że w trakcie roku pandemii samotność dotknęła nas wszystkich – bez względu na wiek. Budowanie solidarności międzypokoleniowej może stać się skutecznym sposobem na walkę zarówno ze skutkami zmieniającej się sytuacji demograficznej w naszym kraju, jak i szalejącej pandemii.
– Nasze rozmowy przynoszą sporo radości i satysfakcji, nam obojgu – mówi Teresa, wolontariuszka Paczki działająca w Dobrych Słowach. – Dzieli nas kilkanaście kilometrów odległości i kilkadziesiąt lat życia. Mimo to od pierwszych minut znalazłyśmy wspólny język.
Trwający „Tydzień Dla Pokoleń”, który nawiązuje do dzisiejszego święta, to kolejna inicjatywa Szlachetnej Paczki w czasach pandemii. W kwietniu zeszłego roku Paczka uruchomiła „Dobre Słowa – telefon wsparcia dla samotnych seniorów”, dzięki któremu każda osoba starsza może skorzystać z pomocy psychologa i jednego z wolontariuszy Paczki.
Twój 1% pomaga dotrzeć do osób, dla których działa m.in. telefon Dobre Słowa. Wejdź na https://www.szlachetnapaczka.pl/jedenprocent/ i przekaż 1% swojego podatku, by w trudnych czasach pandemii nikt nie został z problemami zupełnie sam.
„To działa w dwie strony”
– Solidarność międzypokoleniowa to branie współodpowiedzialności za siebie nawzajem: młodzi za starszych i starsi za młodszych – przekonuje Joanna Sadzik. Historie ze Szlachetnej Paczki, która już od 20 lat łączy Polaków mimo różnic, również tych pokoleniowych, pokazują, że solidarność to ciągła wymiana gestów wsparcia, okazywana nie tylko w kierunku osób starszych. Pani Jadwiga ma 70 lat. Mimo swojego wieku postanowiła zostać wolontariuszką Paczki. To właśnie ona pomogła 35-letniej Kindze. Kobieta jest niewidoma od urodzenia. Dzięki swojej wolontariuszce Jadwidze na nowo uwierzyła w swoje możliwości i marzenia. Dziś jest już w trakcie studiów. Robi to, co kocha i z optymizmem planuje kolejne życiowe zadania.
To również Cię zainteresuje: