O projekcie
Paczka Medyków to pomoc specjalistów i specjalistek – wolontariuszy konkretnym osobom. Odkryliśmy, że choroba jest jednym ze źródeł biedy. Staje się też więzieniem. Szczególnie wtedy, gdy brakuje kogoś, kto mógłby przeprowadzić chorego przez proces leczenia czy rehabilitacji. Taką rolę może odegrać medyk lub medyczka w ramach Paczki Medyków. Wierzymy, że jeden zaangażowany profesjonalista lub profesjonalistka, może zdziałać więcej niż sto przychodni.
Rodziny objęte wsparciem Szlachetnej Paczki bardzo często zmagają się z chorobą i niepełnosprawnością. Dotyczy to aż sześciu na dziesięć Rodzin. Wiele z nich nie wie, gdzie szukać pomocy albo ich na nią nie stać. Dla wielu fizyczna dolegliwość to przyczyna depresji i wykluczenia społecznego.
Cel Paczki Medyków
Naszym celem jest zapewnienie profesjonalnego wsparcia medycznego Rodzinom, które mają pod opieką osoby z niepełnosprawnością lub chore. Rehabilitanci, fizjoterapeuci-wolontariusze, firmy zajmujące się pomocą w refundacji sprzętu medycznego, pomagają w pierwszej kolejności tym, którzy na co dzień nie mają czasu myśleć o sobie i zadbać o zdrowie. Pomagają również ich bliskim. Pracujemy z firmami, które są gotowe zrefundować zakup sprzętu medycznego. Do współpracy zapraszamy również psychologów, psychoterapeutów i logopedów.
Etapy projektu
Mądra
pomoc
Wolontariusze i Wolontariuszki spotykają się z Rodzinami zgłoszonymi do Szlachetnej Paczki. Rozmawiają i weryfikują czy i jaka pomoc w ramach Paczki Medyków jest danej Rodzinie potrzebna.
Spotkanie
z Rodziną
Medyk lub medyczka kontaktuje się z Rodziną i umawia spotkanie. Wspólnie decydują czy odbędą je w domu Rodziny, gabinecie lub on-line.
Przezwyciężanie
barier
Medyk skupia się na rozwiązaniu jednego, konkretnego problemu i bierze odpowiedzialność za wyeliminowanie bądź zminimalizowanie bariery zdrowotnej, która znacząco wpływa na sytuację członka lub członkini Rodziny objętej pomocą.
Współpraca
Medyk, medyczka wraz z Rodziną decydują o tym jak długo będą wspólnie działać. W zależności od tego z jakim problemem zdrowotnym mają do czynienia, może to być współpraca długofalowa.
Jak Paczka Medyków działa w praktyce
Indywidualne podejście
Jeden medyk-wolontariusz pracuje z jedną Rodziną i pomaga w rozwiązaniu konkretnego problemu. Nie zajmuje się wszystkimi kłopotami ze zdrowiem w Rodzinie..
Szukanie rozwiązań
Jeśli medyk, medyczka nie jest w stanie pomóc Rodzinie w rozwiązaniu danego problemu ze zdrowiem, może ją wesprzeć w inny sposób. Wskazuje, gdzie szukać dalszej pomocy, jakie badania zrobić, do kogo i jak się zwrócić.
Komfort, bezpieczeństwo i zaufanie
Medyk lub medyczka kontaktuje się z Rodziną i umawia spotkanie. Wspólnie decydują czy odbędą je w domu Rodziny, gabinecie lub on-line. Ma im to pomóc otworzyć się na lekarza i zminimalizować ewentualny wstyd.
Wielostronne wsparcie
Medyk, medyczka zajmuje się konkretnym problemem Rodziny. Jednocześnie, może wesprzeć Rodzinę w ułożeniu odpowiedniej, dopasowanej do potrzeb, diety lub ćwiczeń. Medyk lub medyczka może również wskazać innych specjalistów, specjalistki, z pomocy których Rodzina mogłaby skorzystać.