Pomysły na wolontariat
Odpowiedź znajdziesz w programie Szlachetna Paczka
Zastanawiasz się, jakie mogą być pomysły na wolontariat? Dobrze trafiłaś lub trafiłeś! Program społeczny Szlachetna Paczka oferuje różne rodzaje wolontariatu. Jeśli interesują cię pomysły na wolontariat w szkole – zobacz, jak to wygląda ze Szlachetną Paczką. Jeśli chodzi Ci po głowie pomysł na wolontariat pracowniczy, również w Paczce znajdziesz to, czego Ci potrzeba.
Zostań Wolontariuszem Szlachetnej Paczki i pomagaj Rodzinom w potrzebie.
Szlachetna Paczka to program społeczny, który umożliwia bezpośrednią pomoc najbardziej potrzebującym: samodzielnym rodzicom, seniorom, osobom dotkniętym chorobą czy niepełnosprawnością. Program działa w całym kraju. Będąc Wolontariuszem lub Wolontariuszką, jesteś częścią tego działania. Żebyś mógł to lepiej zrozumieć, przedstawiamy szerzej wybrane pomysły na wolontariat.
Szlachetną Paczkę najlepiej robi się w grupie. Doświadczenie pokazuje, że łatwo można ją zorganizować w szkole lub pracy. Ponad 40% wszystkich szlachetnych paczek tworzonych jest w firmach, szkołach i instytucjach. Organizują się tam grupy entuzjastów, liczące ponad 30 osób, które przygotowują paczki dla potrzebujących.
Jakie są pomysły na wolontariat ze Szlachetną Paczką?
- pomysły na wolontariat w szkole
- pomysł na wolontariat pracowniczy
- pomysły na akcje wolontariatu
Pomysły na wolontariat w szkole
Zastanawiasz się, jakie pomysły na akcje wolontariatu zorganizować w szkole? Oto jedna z propozycji: w listopadzie i grudniu każdego roku Dzieci mogą przygotowywać paczki dla potrzebującej rodziny lub rodzin. Ich historie znajdziecie w listopadzie w internetowej bazie Rodzin na stronie Szlachetnej Paczki.
Kompletowanie Szlachetnej Paczki w szkole przynosi wiele korzyści. To:
- lekcja dla młodego pokolenia o empatii i otwartości na drugiego człowieka, który mimo, że jest zupełnie obcy – jest ważny;
- nauka o tym, że każdy z nas ma wpływ na otaczający świat. Dzieci i młodzież przygotowując pomoc dla konkretnej rodziny, mają możliwość realnie zmienić jej losy;
- okazja do zajęć praktycznych, podczas których młodzi zaobserwują, że razem można zmienić świat na dobre!
- lekcja o przedsiębiorczości i dobrej organizacji pracy;
- informacja o tym, na czym polega mądra pomoc Szlachetnej Paczki, że to odpowiedź na realne potrzeby, ale też relacja z drugim człowiekiem, który jest przez nas zauważony.
Uczniowie dowiedzą się także tego, że niedaleko żyją osoby, które potrzebują wsparcia. Te osoby znalazły się w trudnej sytuacji, nie ze swojej winy – z powodu choroby, zdarzenia losowego, starości, samotności, pandemii, wojny.
O tym, jak łatwo i szybko można zrobić szlachetne paczki w szkołach, mówi plan 10 kroków dostępny na stronie Paczka w Paczce.
Zostań Wolontariuszem Szlachetnej Paczki i pomagaj Rodzinom w potrzebie.
Pomysły na wolontariat w szkole – dla młodzieży po 16. roku życia
Dzieci w wieku szkolnym – które ukończyły 16 lat, ale nadal mają mniej niż 18 lat – mogą dołączyć do grona Wolontariuszy, którzy odwiedzają Rodziny ze Szlachetnej Paczki. Potrzebna jest jednak pisemna zgoda Opiekuna/Rodzica na udział w wolontariacie. W takiej sytuacji młody człowiek będzie towarzyszyć Wolontariuszce lub Wolontariuszowi w spotkaniach z Rodzinami i pomagać Liderce/Liderowi w organizowaniu pracy wolontaryjnej w rejonie, czyli na danym obszarze działania programu. Jeżeli natomiast uczeń ukończył 18. rok życia, będzie pełnoprawną Wolontariuszką lub Wolontariuszem i opiekunem paczkowych Rodzin.
Pomysł na wolontariat – zostań wolontariuszem Paczki
Co roku tysiące osób z różnych zakątków Polski bierze udział w wolontariacie Szlachetnej Paczki. Wolontariusze, w swoich lokalnych społecznościach:
- docierają do rodzin czekających na wsparcie;
- poznają ich historie i najważniejsze potrzeby,
- pośredniczą w przekazywaniu spersonalizowanego wsparcia od Darczyńców.
Wolontariusze tak mówią o swoim działaniu: „Robię to, bo widzę, że pomoc jest realnie potrzebna i możliwa”, „Zaczęłam wierzyć w siebie, w swoją siłę. W to, że niemożliwe nie istnieje”, „Nie raz widziałem, jak dawaliśmy ludziom nadzieję na przyszłość”.
Kiedy Wolontariusze pomagają Rodzinom i Osobom samotnym – które z powodu choroby, niepełnosprawności, następstw nieszczęśliwych wypadków popadły często w skrajną biedę – zmieniają nie tylko ich kolejne tygodnie czy miesiące życia. Zainteresowanie, uwaga i troska, z jakimi potrzebujący spotykają się dzięki Paczce, zmieniają ich życie na dobre – przywracają godność, dają nadzieję na wyjście z trudnej sytuacji.
Uważasz, że to dobry pomysł na wolontariat? Jeśli jeszcze się wahasz, przeczytaj więcej informacji na temat roli Wolontariusza Szlachetnej Paczki.
Pomysł na wolontariat pracowniczy
Szlachetna Paczka przygotowała autorski model wolontariatu pracowniczego, który można efektywnie i łatwo wdrożyć w każdej firmie. W tym modelu to pracownicy firmy są wolontariuszami. Ich działanie społeczne polega na wybraniu rodziny lub rodzin z internetowej bazy Szlachetnej Paczki, a następnie zorganizowaniu dla nich „mądrej pomocy”, czyli paczek z rzeczami, które odpowiadają na realne potrzeby wybranych osób. Na każdym etapie wdrażania wolontariatu pracowniczego firma otrzyma wsparcie od ekspertów Szlachetnej Paczki. To świetny pomysł na wolontariat pracowniczy.
Więcej informacji o modelu wolontariatu pracowniczego ze Szlachetną Paczką znajdziesz na stronie Wolontariat w firmie.
Inne pomysły na wolontariat
Istnieje wiele odmian wolontariatu. Wybór zależy od zainteresowań, umiejętności i czasu przyszłego Wolontariusza. Oto kilka pomysłów:
- Praca z Dziećmi – Może zostaniesz Wolontariuszem lub Wolontariuszką Akademii Przyszłości? Będziesz spotykał lub spotykała się z Dzieckiem raz w tygodniu w szkole. Poświęcisz mu swój czas i uwagę. Twoja obecność wzmocni w Dziecku wiarę w siebie i nauczy, że każdy dzień przynosi mały sukces, z którego może być dumne. Wolontariusz Akademii daje podstawy, z których Dziecko będzie czerpało w przyszłości jako pewny siebie dorosły. Więcej o wolontariacie z Dziećmi.
- Ochrona środowiska – Może będziesz brał udział w akcjach sprzątania plaż, parków czy lasów. Możesz również angażować się w kampanie edukacyjne dotyczące ochrony przyrody i dbania o środowisko.
- Wsparcie dla osób chorych – A może jeszcze inny wolontariat jest dla Ciebie? Taki w hospicjach, szpitalach, organizacjach pomagających osobom chorym? Możesz oferować wsparcie emocjonalne, pomoc w codziennych czynnościach lub organizować zajęcia terapeutyczne?
Ważne jest, aby wybrać taki wolontariat, który odpowie na Twoje zainteresowania i umiejętności oraz przyniesie radość i satysfakcję z pomagania innym.
Zostań Wolontariuszem Szlachetnej Paczki i pomagaj Rodzinom w potrzebie.