Czym jest PIT-38 i kto powinien go złożyć?
Spis treści
Czym jest PIT-38?
Rozliczenie podatku dochodowego dotyczy każdej osoby, która w danym roku uzyskała jakiekolwiek dochody. W zależności od rodzaju dochodów i ich źródła, należy wypełnić odpowiedni formularz PIT.
Formularz PIT 38 dla kogo jest przygotowany?
PIT-38 to deklaracja podatkowa, która służy do rozliczenia dochodów ze sprzedaży papierów wartościowych, udziałów w spółkach lub udziałów w spółdzielni oraz pochodnych instrumentów finansowych. Służy także do rozliczenia realizacji praw wynikających z papierów wartościowych z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach lub wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Co więcej, z formularza PIT-38 skorzystają również osoby, które uzyskały przychody z odpłatnego zbycia walut wirtualnych lub poniosły koszty na ich nabycie.
Wypełniając go musimy pamiętać, że przy PIT-38 istotne jest, którego z małżonków dotyczy rozliczenie. Ten PIT małżonkowie rozliczać powinni osobno.
PIT 38 do kiedy należy rozliczyć?
PIT-38 należy rozliczyć w terminie zgodnym z harmonogramem rozliczeń podatku w 2025 roku. Rozliczając dochody za rok 2024, deklarację PIT38 należy złożyć do dnia 30 kwietnia 2025 r. (środa). Należy go złożyć niezależnie od tego, z jakich innych źródeł uzyskuje się przychody i jakie inne formularze podatkowe się składa.
Deklarację PIT-38 można złożyć w formie papierowej wypełniając formularz PIT-38. Inną formą jest rozliczenie online za pomocą programu pitax.pl, który pobierze dane z Portalu Podatkowego e-Urząd Skarbowy Ministerstwa Finansów i umożliwi w intuicyjny i szybki sposób bezpłatne oraz bezbłędne wypełnienie deklaracji, wykonując samodzielnie obliczenia oraz wyłapując błędy.
Skorzystaj z bezpłatnego programu PITax.pl:
Przychody rozliczane w PIT-38
Rozliczenie PIT-38 za rok 2024 dotyczy osób, które rozliczyć muszą dochody kapitałowe uzyskane prywatnie:
- ze sprzedaży papierów wartościowych, pożyczonych papierów wartościowych, udziałów w spółkach lub udziałów w spółdzielni oraz innych pochodnych instrumentów finansowych, za realizację praw wynikających z papierów wartościowych,
- z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach lub wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.
- z tytułu przychodu z odpłatnego zbycia walut wirtualnych (kryptowalut) lub kosztu ich nabycia.
Szczegółowe informacje o tym, jakie dochody należy wykazać w PIT-38, znajdziemy w Ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Dokumenty potrzebne do rozliczenia
Jak rozliczyć PIT 38? Do tego celu potrzebny jest formularz PIT-8C. Formularz ten dostarczy biuro maklerskie, instytucja finansowa bądź broker, za pośrednictwem którego podatnik nabył papiery wartościowe. Jeśli płatnikiem jest broker, instytucja finansowa lub biuro maklerskie, to on odprowadza podatek za inwestora.
Należy pamiętać, że nie w każdym przypadku podatnik otrzyma PIT-8C. Przykładowo, jeśli inwestor samodzielnie sprzedał akcje, nie otrzyma on formularza PIT-8C. W takiej sytuacji będzie musiał rozliczyć uzyskane w ten sposób środki jako „Inne przychody’ w przeznaczonym dla nich wierszu w części C na formularzu PIT-38.
PIT 38 – najczęstsze pytania
Częstym pytaniem jest, czy formularz PIT-38 dotyczy także tych osób, które mają obowiązek rozliczyć dochody kapitałowe uzyskane za granicą. W PIT 38 ujęte są dochody uzyskane za granicą. Są to dochody np. ze zbycia akcji, zbycia udziałów w spółkach, w tym także objętych za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Osoby takie powinny złożyć dołączyć do PIT-38 załącznik PIT/ZG. Załącznik taki należy wypełnić osobno dla każdego państwa, z którego uzyskiwane są dochody.
PIT 38 do pobrania
Pobierz formularz PIT 38:
Formularz PIT 38 pdfPIT 38 jak wypełnić?
Aby dowiedzieć się jak wypełnić PIT-38, należy pobrać wzór zeznania ze strony https://www.szlachetnapaczka.pl/jedenprocent/. Następnie należy wypełnić go zgodnie z uzyskanym z biura maklerskiego, instytucji finansowej bądź od brokera PIT-8C. Do formularza należy wpisać także inne przychody – jeżeli nie korzystaliśmy z usług pośrednika finansowego, nie otrzymamy formularza PIT-8C, ale wpiszemy je do odrębnego wiersza w części C formularza PIT-38. Podstawą opodatkowania dochodów kapitałowych jest pomniejszony o koszty uzyskania przychód. PIT-8C pomoże w jego ustaleniu, ale należy także pamiętać o innych przychodach, nieujętych w otrzymanych formularzach, które również należy rozliczyć, wpisując je do części C formularza PIT-38.
Jeśli inwestor chce, może w deklaracji odliczyć wysokość podatku płaconego za granicą. Może to zrobić, jeśli osiąga dochody jednocześnie za granicą i w Polsce. Musi on wówczas do deklaracji PIT-38 dołączyć załącznik PIT/ZG.
Najprostszym sposobem na złożenie deklaracji jest złożenie jej za pośrednictwem programu do rozliczeń. Takim programem jest bezpłatny program PITax.pl, dostępny w wersji do ściągnięcia na komputer oraz w wersji online.
Warto pamiętać, że wypełniając PIT-38 można przekazać 1,5% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego.
Wypełnij PIT za pomocą programu PITax i przekaż 1,5% Stowarzyszeniu Wiosna, które realizuje Szlachetną Paczkę i pomóż najbardziej potrzebującym:
To również Cię zainteresuje: